• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrenciler duruşmada ter döktü
22 Aralık 2011 Perşembe 10:21

Öğrenciler duruşmada ter döktü

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Konya Barosu işbirliğiyle fakültenin sanal mahkeme salonunda öğrenciler için uygulama amaçlı kurgusal duruşma gerçekleştirildi.

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Konya Barosu işbirliğiyle fakültenin sanal mahkeme salonunda öğrenciler için uygulama amaçlı kurgusal duruşma gerçekleştirildi.
 Duruşmada akademisyen ve öğrenciler hakim, savcı, avukat, davalı ve davacı oldu. Gerçek bir olaydan yola çıkılarak yürütülen duruşmayı Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ulukapı, Konya Barosu Staj Eğitim Merkezi’nde görevli Avukat Özgür Solak, öğretim üyeleri ve öğrenciler de izledi.
 
Gerçek bir mahkeme salonu gibi kurgulanan salonda hakim, savcı ve avukatlar cüppelerini giyerek duruşmayı gerçekleştirdi. Duruşmada avukat, davalı, davacı ve tanıklar dinlenerek karar verildi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ MESLEĞE HAZIRLIYORUZ”

Duruşma başlamadan önce konuşan Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ulukapı, hukuk eğitiminde teorik bilgiler yanında uygulamanın da önemli olduğunu belirterek, “Öğrencilerimize 4 yıllık fakülte hayatında hukukun çeşitli alanlarına yönelik bilhassa yargılama hukukuna yönelik teorik bilgiler yanında zaman zaman pratik çalışma adı altında uygulama dersleri de vermekteyiz. Bununla öğrencilerimizi meslek hayatına alıştırmaya çalışıyoruz. Mezun olacak meslektaşlarımızın hakim, savcı ve avukat gibi meslekleri seçecekleri düşünüldüğünde uygulamanın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Şunu ifade edebiliriz ki ‘en iyi kanun en kötü uygulayıcının elinde kötü bir uygulama örneği, en kötü kanun iyi bir uygulayıcının elinde iyi bir uygulama örneği’ teşkil etmektedir. Bu husus göz önüne alındığında uygulama toplum ve adaletin tecellisi açısından son derece önem taşımaktadır.” dedi.

KONYA BAROSU’NDAN DESTEK

Konya Barosu Staj Eğitim Merkezi’nde görevli Avukat Özgür Solak, “Burada Ceza hukuku konusunda bir duruşmayı izliyoruz. Olay Konya’da yaşanmış ve şuan temyizdedir. Bu olaydan yola çıkarak siz değerli öğrencilerimize hukukun ve kanunun nasıl uygulandığını göstereceğiz. Hep şikayet etmişizdir. Tıp fakülteleri hastanelerin yanında kurulurken, neden adliyenin yanında bir hukuk fakültesi yoktur diye. İzlediğiniz duruşma sizin uygulamalı eğitiminiz açısından büyük bir şanstır. Hukuk Fakültesi’ni bu çok anlamlı talep nedeniyle kutluyorum.” dedi.

DAVA SANAL MAHKEMEDE GÖRÜLDÜ

Konuşmaların ardından sanal mahkemede duruşma gerçekleştirildi. Öğrenciler duruşmada hakim, savcı, avukat, davalı ve davacı oldu. Hakim, duruşmayı başlatarak sanık konumundaki öğrenciye olayla ilgili sorular yöneltti. Duruşma, trafikte seyir halinde iken birbirlerine küfür eden ve daha sonra bıçakla öldürmeyle sonuçlanan bir olay üzerinde yürütüldü. Duruşmada sanık, avukat ve tanıklar dinlendi. Duruşma, mahkeme heyetinin sanığa 18 yıl hapis cezası verilmesiyle karara bağlandı.

Duruşmayı gerçek hakim, savcı, avukat, davalı ve davacı gibi yürüten öğrenciler, duruşma sonunda salondaki arkadaşlarından büyük alkış aldı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA