• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrenci diliyle Mevlana
09 Aralık 2010 Perşembe 14:19

Öğrenci diliyle Mevlana

Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından 737. Uluslararası Mevlanayı Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta, öğrenciler 1 yıl boyunca araştırdıkları büyük mutasavvufun hayatı, eserleri ve dünya görüşünü konu alan 11 ayrı
Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Mevlana’nın 22’nci kuşaktan torunu Esin Bayru Çelebi, Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
            
Konferansın açılışında söz alan Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, etkinliklerde kendilerini yalnız bırakmayan Esin Bayru Çelebi’ye teşekkür etti. Şimşekler, “Mevlana’nın Mesnevi eseri 6 ciltten oluşmaktadır. Mevlana bu eserinde kendi kendine ‘Sen bu kadar çağırıp feryat edip duruyorsun, seni duyan var mı?’ diyor ve bu soruya ‘Bu koskoca köyde beni bir kişi bile duysa yeter ’ diyerek yine kendisi cevap veriyor. Bizim de bu etkinliklerde anlatmak istediklerimizi bir tek öğrencinin duyması bile yeter.” dedi.

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıfta eğitim gören 11 öğrencinin 1 yıl boyunca Mevlana’nın hayatı, fikirleri ve eserlerini araştırdığını vurgulayan Yrd.Doç. Dr. Şimşekler, “Öğrencilerimiz 1 yılda Mevlana ile ilgili onlarca kaynak taradı. Konferans ve panellere katıldı. Büyük mutasavvufu yakından tanıma fırsatı buldular. O’nu çok daha derinden incelediler. Öğrendiklerini bugün burada konuklarımızla paylaşıyorlar.” diye konuştu.

Mevlana’nın 22’nci kuşaktan torunu Esin Bayru Çelebi ise, “Öncelikle bu etkinliği düzenleyenlere ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Bu tür etkinliklerin artarak devam etmesini diliyorum. Öğrenmenin sonu olmadığını hepimiz biliyoruz. Öğrencilerimizin 1 yıl emek vererek Mevlana’yı araştırıp, O’nun hayatını, fikirlerini ve eserlerini öğrenmeleri ve diğer arkadaşlarına öğretmeleri beni çok duygulandırdı. O’nu bilmeyenlere anlatmanın önemli bir görev olduğuna inanıyorum ve öğrenci arkadaşları yürekten tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Daha sonra Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü son sınıfta okuyan 11 öğrenci, hazırladıkları sunumlarla Mevlana’yı farklı yönleriyle anlattı. Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Yusuf Aktürk, Mevlana’nın hayatını anlatırken, aynı sınıfta bulunan Nazlı Taşdöven ise Mevlana’nın yaşamında öneme sahip şahsiyetleri tanıttı. Konuşmacı öğrencilerden Dilek Şahin ise Mevlana’nın ‘Mesnevi’ adlı eseri ile ilgili bilgi verdi. Öğrencilerin sunumları katılımcılar tarafından ilgiyle dinledi.

Konferansın sonunda protokol üyeleri, sunumlarını gerçekleştiren 11 öğrenciye ‘Teşekkür Belgesi’ verdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA