• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ofise yeşil ışık
16 Nisan 2014 Çarşamba 07:55

Ofise yeşil ışık

Ankara'da temaslarını sürdüren Twitter yetkililerinin Türkiye'de ofis açmaya yeşil ışık yaktığı ve heyetin dosyasında 'temsilci' atanmasının da yer aldığı öğrenildi.

Türkiye ile Twitter, yaşanan krizi çözmek için önceki gün masaya oturdu. Ulaştırma Bakanlığı, TİB ve BTK yetkilileri ile görüşen Twitter'in yetkilileri, dün de Cumhurbaşkanlığı danışmanları ile görüştü. Yapılan görüşmelerin olumlu geçtiği yönünde açıklama yapılırken Twitter'in Türkiye'de ofis açması da masaya yatırılan konular arasında yer aldı. Ofis açmaya sıcak bakan Twitter'ın dosyasında Türkiye'de bir 'temsilci' atanması da yer alıyor. Twitter Türkiye'nin ilettiği talepleri değerlendirmeye alırken Türkiye'de bir temsilci atanması da planlanıyor. Twitter yetkilileri görüşmelerde Türk mahkemelerini tanıyacaklarını ve mahkemelerin talep ettiği tüm linkleri kapatacaklarını belirtti.

KÖŞK'Ü ZİYARET ETTİLER

Önceki günkü görüşmelerinin ardından Twitter'ın uluslararası kamu politikalarından sorumlu Başkan Yardımcısı Colin Crowell ve beraberindeki heyet dün de Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül'ün danışmanları ile görüştü. Ankara'da bütçe gerçekleşmelerini açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter'ın Türkiye'de vergi vermemesi sorununa da değindi. KDV'nin alınmasında bir sorun olmadığını, çünkü KDV'yi reklam veren şirketin ödediğini ifade eden Şimşek, 'Bir Türk şirketi sosyal medya üzerinden reklam verdiyse bu KDV'ye tabi ise zaten sorun yok' dedi.

VERGİLENDİRME İÇİN GEREKLİ

Sorunun gelir ve kurumlar vergisinde yaşandığını belirten Şimşek, 'Yani sosyal medya platformları eğer Türkiye'de bir daimi temsilcilik açmazsa gelir ve kurumlar vergisini ödemiyor. Çifte vergilendirme anlaşmalarına baktığınız zaman yabancı bir mükellefin vergi vermesi için temsilciliği olması gerekiyor. Buradaki faaliyetleri süreklilik arz eden ticari faaliyetlerdir' dedi. Şimşek, 'İyi bir niyet içindelerse temsilcilik açarlar, yok kötü bir niyet içindelerse oturup alternatifleri düşünürüz' dedi. Şimşek, Twitter yetkililerinin kendisinden üçüncü bir kanal aracılığıyla randevu talep ettiklerini söyledi.

TWİTTER HEYETİNİ ŞAŞIRTAN OLAY

Bu arada Twitter heyetiyle gerçekleştirilen toplantılarda ilginç bir detay ortaya çıktı. Twitter yetkililerinin Ankara'da Başbakanlık, BTK ve TİB yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde Türkiye'de Twitter'ın kapatılmasıyla başlayan süreç sonrasında yaşanan gerginliklere şaşırdıklarını ifade ettikleri öğrenildi.

Hukuka uymak zorunda

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Twitter'dan gelen üst düzey heyetin temaslarına ilişkin, 'Türkiye'de ofis açacaklar, ofis açtıktan sonra da gerekli mali yükümlülükleri de yerine getirecekler' dedi. Twitter'a yönelik kişilik haklarına saldırı, özel hayatın gizliliğinin ihlali gibi konularla bazı mahkeme kararlarının olduğunu hatırlatan İşler, kararların Twitter'a iletilmesine rağmen söz konusu hesaplara erişimin engellenmediğini söyledi. Bundan dolayı TİB tarafından Twitter'a erişimin engellendiğini dile getiren İşler, şunları söyledi: 'Bu şirket, Türkiye'de bir sürü reklam alıyor ama hiçbir vergi ödemiyor. Muhatap da değil. Türkiye'de ofisi yok. Bu işler ortaya çıktıktan sonra ofis açması talebimiz var, ofis açacaklar. Vergileri ödeyecekler. Bu zaten bütün medeni dünyada Twitter'dan istenen ve Twitter'ın doğrudan yaptığı engellemeler. Ama Türkiye söz konusu olduğu zaman bir ikircikli tavrın geçerli olduğunu gördük. Hatta bazı ülkelerde mahkeme kararı dahi olmadan talepleri yerine getiriyor.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA