• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ODTÜye tepki
25 Aralık 2012 Salı 12:29

ODTÜ'ye tepki

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü'nce, Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi töreni esnasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinde meydana gelen olaylarla ilgili yapılan...
Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü'nce, Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi töreni esnasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinde meydana gelen olaylarla ilgili yapılan açıklamada, ''Türkiye'nin darbeci geçmişiyle yüzleşme cesaretini gösterdiği bir dönemde bu tür olayların yeniden yaşanması oldukça manidardır'' ifadelerine yer verildi.
 
Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, üniversitelerin her türlü fikir ve görüşün özgürce tartışıldığı yüksek eğitim kurumları olduğuna işaret edildi.
Üniversitelerdeki demokratik ortamın korunması gerektiği ancak her ne sebeple olursa olsun üniversite kampüslerinde güvenlik güçlerine karşı şiddet kullanılmasının hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Geçmişte Türkiye'nin öğrenci olayları üzerinden sürüklendiği şiddet sarmalından dolayı neler çektiği milletimizin hafızasında hala canlılığını korumaktadır. İçerideki ve dışarıdaki bazı şer odaklarının Türkiye'nin gerçek demokrasi ile tanışmasını geciktirmek için en kolayca provoke ettiği kesimler; her zaman gençlik kesimleri ve özellikle de üniversite gençliği olmuştur. Türkiye'nin darbeci geçmişiyle yüzleşme cesaretini gösterdiği bir dönemde bu tür olayların yeniden yaşanması oldukça manidardır.

Üstelik olayların ülkemizin ileri teknoloji alanındaki bilimsel gelişmesinin önemli bir göstergesi olan uydumuzun uzaya fırlatılması münasebetiyle düzenlenen tören sırasında gerçekleşmesi, halkımızın gurur duyması gereken bir durumda üzüntü duymasına neden olmuştur. Geçmişte de benzerleri yaşanan ve elim sonuçlara yol açan şiddet olaylarının tekrarlanmamasını diliyor, sorumlu makamlara ve öğrencilere sağduyu çağrısında bulunuyoruz.''
Açıklamada, sivil bir anayasa yapımı çalışmalarının sürdüğü, yüksek öğretim yasasının yeniden gündemde olduğu ve önemli demokratik açılımların yapıldığı bir dönemde, üniversitelerin bu tür üzücü olaylarla değil, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin bilimsel başarılarıyla medyanın gündemine gelmesinin arzulandığı vurgulandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA