• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oda Başkanlarından teröre ortak tepki
02 Ekim 2011 Pazar 20:28

Oda Başkanlarından teröre ortak tepki

Konya Ticaret Odası (KTO), Sanayi Odası (KSO) ve Ticaret Borsası (KTB) başkanları, son dönemde artan terör olaylarını kınadı.
Konya Ticaret Odası (KTO), Sanayi Odası (KSO) ve Ticaret Borsası (KTB) başkanları, son dönemde artan terör olaylarını kınadı.
     KTO, KSO ile KTB başkanları, son dönemdeki terör olaylarına ilişkin, ''Ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden hain terör saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz'' ifadesini kullandı.
     Bölücü terörün amacına ulaşamayacağını bir kez daha ifade ettiklerini belirten oda ve borsa başkanları, ''Terör hepimize acılar yaşatmıştır, yaşatmaktadır. Ülkemizin birlik ve beraberliğini hedef alan, asker, polis sivil demeden tüm vatandaşlarımızın canına kasteden bu tür hain saldırılar asla hedefine ulaşamayacaktır. Aksine şehitlerimizi bir an olsun aklımızdan çıkarmadan, daha güçlü bir Türkiye için, birlik ve beraberlik içerisinde çalışacağız'' dedi.
    
     -KTO Başkanı Öztürk-
    
     Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, son dönemde artan terör saldırılarının ülke olarak üzüntüsünü hissettiklerini belirterek, ''Asla amacına ulaşamayacak olan terör, birlik ve beraberliğimizi bozamayacak'' diye konuştu.
     Ülkenin birlik ve beraberliğine kasteden bölücü terörün tüm çirkin yüzüyle milletin vicdanında derin üzüntüler bıraktığını vurgulayan Öztürk, ''Ülkemizin birlik ve beraberliğine kasteden hain terör saldırılarını kınıyor ve lanetliyoruz'' görüşünü dile getirdi.
     ''Saldırılar karşısında aldığımız ortak tavır tüm dünyaya karşı birlik ve beraberliğimizin bozulmayacağı mesajını vermesi açısından önemlidir'' diyen Öztürk, Türk milletinin canı pahasına vatanını koruma inancını kaybetmeyeceğine dikkati çekti.
     Milletimizin bu coğrafyada yaşamanın bedelini ödediğine ve bundan sonra da ödemeye devam edeceğine değinen Öztürk, şunları kaydetti:
     ''Bu inançla bölücü terörün amacına ulaşamayacağını bir kez daha ifade ediyoruz. Türkiye'nin uluslararası alanda her başarısı sonrasında meydana gelen terör saldırıları, terör örgütünün dışardan desteklendiği gerçeğini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır. Kirli dış güçler, terör örgütünü taşeron olarak kullanarak Türkiye'yi aciz göstermeye çalışmaktadır. Tüm dünya şunu iyi bilmelidir ki; ülkemiz ne içeride birlik ve beraberliğinden taviz verir ne de dışarıda son dönemde uyguladığı dış politikada geri adım atar. Bugün tüm dünyaya karşı verilecek en güzel mesaj içeride ve dışarıdaki sorunlara karşı birlikte hareket etmektir. Ülkemizin bu birlikteliği yurt içerisinde olumlu gelişmeleri getirmekle birlikte yurt dışında da itibarımızı artıracaktır. Terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.''
    
     -KSO Başkanı Büyükhelvacıgil-
    
     Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de son aylarda artan terör olaylarını kınadıklarını belirterek, şunları söyledi:
     ''Bilinmelidir ki; ülkemizin birlik ve beraberliğini hedef alan, asker, polis sivil demeden tüm vatandaşlarımızın canına kasteden bu tür hain saldırılar asla hedefine ulaşamayacaktır. Aksine şehitlerimizi bir an olsun aklımızdan çıkarmadan, daha güçlü bir Türkiye için, birlik ve beraberlik içerisinde çalışacağız. Saldırılar ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve barış içinde yaşama amacını hiçbir şekilde sekteye uğratamayacaktır. Bu vesileyle terörü bir kez daha nefretle kınıyor, aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, milletimize, kederli ailelere başsağlığı diliyorum.''
    
     -KTB Başkanı Kaleli-
    
     Konya Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ise ''Terör hepimize acılar yaşatmıştır, yaşatmaktadır'' dedi.
     Kaleli, şöyle dedi:
     ''Ekonomik, sosyal ve siyasal alanda gösterdiği gelişmeyle dünyaya örnek gösterilen ve coğrafyasının lider ülkesi Türkiye'nin, kısa zamanda böylesi bir istikrar yakalamasını kabul edemeyen güçlerin tekrar sahneye çıktığını üzülerek görmekteyiz. Son yıllarda teröre rağmen atılan demokratik adımlar, hükümetimizin bölgeyi kalkındırma ve terörü yok etmede ne denli kararlı olduğunu göstermektedir. Terör hepimize acılar yaşatmıştır, yaşatmaktadır. Ama inanıyorum ki; terörün bittiğine şahit olacağız.''
     Terör örgütünün, terör tüccarlarının taşeronluğunu yaparak, kendi söylemlerine dahi ters düşecek eylemlerle gerçek niyet ve kimliğini ortaya koyduğunu dile getiren Kaleli, ''İdealleri olduğunu savunmakta ama, haklarını savunduğu insanlar da dahil, çocuk, yaşlı, kadın, asker, polis, öğretmen, işçi, memur herkese kurşun sıkarak taşeron bir cinayet şebekesi olduğunu göstermiştir'' diye konuştu.
     ''Bölge halkının özgürlüğü ve refahı için savaştığını iddia eden bölücü örgüt, atılan her demokratik adıma, ulaştırılan her hizmete, yapılan her yatırıma cevabını terör olarak vermektedir'' diyen Kaleli, şunları kaydetti:
     ''Bölge halkımız kendilerine en büyük kötülüğü bu terör örgütünün yaptığının farkına varmıştır. Tüm ülkede olduğu gibi, özellikle terörün gelişmeye mani olduğu bölgelerdeki sivil toplum kuruluşları ve halkı huzur, barış ve refah için teröre ortak tepkilerini daha gür bir sesle dile getirmelidir. Siyasi sorumluluğu olanların siyasete şiddeti dahil etmekten vazgeçip, sorunların demokratik bir zeminde çözülmesine yönelik adımlar atmasını bekliyoruz. Sivil anayasaya kavuşma fırsatı iyi değerlendirilerek, daha insanca, daha özgür ve daha müreffeh yaşanılan geleceğin aydınlık Türkiye?sine herkes katkı yapmalıdır.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA