• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öcalana avukat kısıtlaması geliyor
30 Aralık 2011 Cuma 13:01

Öcalan'a avukat kısıtlaması geliyor

Yargıda düzenlemeyle ilgili, Ak Parti Ceza infaz yasasındaki değişikliği TBMM'ye sundu. Yeni düzenlemeyle İmralı'ya avukat kısıtlaması geliyor.
Yargıda düzenlemeyle ilgili, Ak Parti Ceza infaz yasasındaki değişikliği TBMM'ye sundu. Yeni düzenlemeyle İmralı'ya avukat kısıtlaması geliyor. Hakim, avukatların terör suçlusunu yönlendirdiği yönünde karar verirse, İmralı Adası’nda yargılanarak ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bölücübaşı Abdullah Öcalan 6 ay süreyle avukatlarıyla görüşemeyecek.
 
AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’da değişiklik yapılması için yasa önerisi verdi. Kubat’ın kanun teklifinde “Hükümlünün kendisiyle görüşme yapan kişiler aracılığıyla bir suç örgütünün faaliyetlerine yön verdiği hususunda somut olguların varlığı halinde, Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine, infaz hakimi kararıyla avukat ve sair kişilerle görüşmesine alta aya kadar sınırlama getirilebilir” denildi.
 
Öneride bu kararın Cumhuriyet Başsavcılığının veya hükümlünün talebi üzerine kaldırılabileceği veya sürenin kısaltılabileceği de yer alırken, sınırlama kararı verildikten sonra somut bir hukuki sorun yaşanması durumunda yine bu sınırlama kararını veren hakimin kararı ile Türkiye Barolar Birliği’nin görevlendireceği bir avukatın hükümlü ile görevli nezaretinde görüşme yapması sağlanabileceği belirtildi. Ancak Barolar Birliği’nden gelen avukatın görüşmesinin de hukuki amaç dışında yapıldığı görüşmeyi izleyen görevli tarafından tespit edilirse görüşmeye son verilerek bu durum tutanağa geçirilecek.
 
TUTUKLU VE HÜKÜMLÜYE HASTALIK ÖLÜM İZNİ
 
Öneride hükümlüler ve tutukluların ikinci derece kan veya kayın hısımlarının birinin ya da eşinin ölümü nedeniyle cenazesine katılması için yol süresi dışında iki güne kadar, ağır hastalık durumlarında ise yol süresi dışında bir güne kadar izin alabileceği yer aldı.
AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, cezaevlerinde yatan tutuklu-hükümlülerin avukatları ve yakınları ile görüşmelerini yeniden düzenleyen kanun teklifi verdi.
CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’a yaptığı “geçmiş olsun” ziyaretinde Ergenekon davası sanıklarından Mehmet Haberal’ın hasta annesiyle görüştürülmesi isteği üzerine AKP harekete geçti. AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanununda değişiklik yapılması için Kanun Teklifi verdi. Kubat’ın kanun teklifinde “Hükümlünün kendisiyle görüşme yapan kişiler aracılığıyla bir suç örgütünün faaliyetlerine yön verdiği hususunda somut olguların varlığı halinde, Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine, infaz hakimi kararıyla avukat ve sair kişilerle görüşmesine alta aya kadar sınırlama getirilebilir” denildi.
 
ACİL AVUKAT İHTİYACINI BARO KARŞILAYACAK
 
Teklifte bu kararın Cumhuriyet Başsavcılığının veya hükümlünün talebi üzerine kaldırılabileceği veya sürenin kısaltılabileceği de yer alırken, sınırlama kararı verildikten sonra somut bir hukuki sorun yaşanması durumunda yine bu sınırlama kararını veren hakimin kararı ile Türkiye Barolar Birliğinin görevlendireceği bir avukatın hükümlü ile görevli nezaretinde görüşme yapması sağlanabileceği belirtildi. Ancak Barolar Birliği’nden gelen avukatın görüşmesinin de hukuki amaç dışında yapıldığı, görüşmeyi izleyen görevli tarafından tespit edilirse görüşmeye son verilerek bu durum tutanağa geçirilecek.
Teklifin gerekçesinde mevcut düzenlemelere rağmen bazı hükümlülerin avukatla görüşme ya da ziyaretçi ile görüşme haklarını kötüye kullandığının bilindiğine dikkat çekilerek, bunun engellenmeye çalışıldığı belirtildi.
 
HÜKÜMLÜYE ÖLÜM, HASTALIK İZNİ
 
Teklifte, “yüksek güvenlikli ceza infaz kurumunda bulunanlar da dahil olmak üzere, güvenlik bakamından sakınca oluşturmaması koşuluyla tehlikeli olmayan hükümlünün dış güvenlik görevlisinin refakatinde bulunmak şartı, Cumhuriyet savcısının onayı ile ikinci derece kan veya kayın hısımlarının birinin ya da eşinin ölümü nedeniyle cenazesine katılması için yol süresi dışında iki güne kadar, sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi şartıyla ana, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşin anne veya babasından birinin yaşamsal tehlike oluşturacak önemli bir ağır hastalık hallerinin bulunması nedeniyle hasta ziyareti için yol süresi dışında bir güne kadar izin alabileceği” yer aldı.
 
HABERAL DÜZENLEMESİ
 
Teklifte, Ergenekon sanıklarından Mehmet Haberal’ın durumuyla gündeme gelen tutuklular için de ölüm ve hastalık izinleri düzenleniyor. Buna göre “ana, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşin anne veya babasından birinin yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır hastalık hallerinin bulunduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumunda tutukluya, soruşturmanın veya kovuşturmanın selameti ve güvenlik bakamından sakınca oluşturmaması koşuluyla, soruşturma evresinde kovuşturmayı yürüten hakim veya mahkeme tarafından dış güvenlik görevlisinin refakatinde yol süresi dışında hasta ziyareti için bir defaya mahsus bir gün izin” verilebilecek....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Konya'da feci kaza! Minibüs otomobille çarpıştı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA