• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öcalan değil Türkiye bu noktaya geldi
22 Mart 2013 Cuma 13:24

Öcalan değil Türkiye bu noktaya geldi

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında Öcalan'ın mesajlarındaki büyük değişimi değerlendiren Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarından Yalçın Akdoğan, son iki yılda yaşananları hatırlattı ve bu noktaya...
Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında Öcalan'ın mesajlarındaki büyük değişimi değerlendiren Başbakan Erdoğan'ın danışmanlarından Yalçın Akdoğan, son iki yılda yaşananları hatırlattı ve bu noktaya gelişin şifrelerini verdi.
CNNTürk'te Ankara Gündemi programına konuk olan AK Parti Milletvekili gazeteci Yalçın Akdoğan,  Diyarbakır'da verilen mesajların önemli olduğunu ancak uygulamayı görmek gerektiğini söyledi.  Akdoğan "Örgütün diğer bileşenleri veya tarafları bu sürece nasıl bir tavır takınacaklar, nasıl bir destek verecekler ona bakmak gerekir. Bu güzel sözler nasıl pratize edilecek buna ihtiyatlı iyimserlikle bakmak gerekir" dedi.
ÖCALAN DEĞİL TÜRKİYE BU NOKTAYA GELDİ
"Bunu Öcalan iyi bir noktaya geldi şeklinde değil, bu Türkiye'nin geldiği bir noktadır" diyen Akdoğan,  hükümetin ciddi riskler üstlenerek  geliştirdiği bir inisiyatifin sonucu bu noktaya gelindiğini belirterek  olayın bu noktaya gelme süreciyle ilgili şunları anlattı:
OSLO SÜRECİ NASIL AKAMETE UĞRATILDI
"AK Parti hükümeti olayı sadece Kürt meselesi olarak değil terör meselesi olarak gördü ve terörü yok etmek için geniş kapsamlı bir çalıma başlattı. Bunlardan biri de adı Oslo Süreci denilen görüşme yolu idi.  Oslo'da bir süreç yaşandı ve akamete uğratıldı. Biz sürecin özellikle örgüt tarafından sabote edildiğini gördük.  Silvan saldırısı ile Kandil açıkça terör eylemlerini başlatarak süreci sabote etti.  DTK, Silvan Saldırısının olduğu gün demokratik özerklik ilan etti.  BDP Habur'da sergilediği tavırlarla süreci sabote etti.  Öcalan bu görüşmeleri deşifre ederek ' ben muhatap alındım görüntüsü vermek için süreci sabote etti. Bütün bileşenleri o süreçte yanlış davrandılar ve süreci akamete uğrattılar"
KIRSALDA VE ŞEHİRLERDE KALMIŞMA HAZIRLIKLARI VARDI
Ondan sonra yeni bir durum ortaya çıktığını anlatan Akdoğan, terör örgütünün devrimci halk savaşı ile sonuca ulaşacağı öngörüsünde bulunduğunu,   Arap Baharı gibi diğer ülkelerde yaşananlar gibi kendilerinin de bunu yapabileceği düşüncesine kapıldıklarını belirterek, " Onların silahla bu işi başaracaklarını umdukları strateji boşa çıktı. KCK operasyonları şehir merkezlerindeki top yekün ayağa kalkışmaya yönelik hamlelerini boşa çıkardı.  Kırsalda güvenlik güçlerinin başarılı operasyonları  alan hakimiyeti kurma stratejisini boşa çıkardı.  Örgütün silahla son bir hamle ile sonuca ulaşırız yaklaşımı çöpe gitti." Dedi.
ÖCALAN'IN SİLAH VARSA BEN VARIM ÖNGÖRÜSÜ ONU İMRALI'YA GÖMÜYORDU
Öcalan'ın daha önceden ne kadar çok silahla eylem yapılırsa 'beni o kadar çok muhatap alırlar' algısının boşa çıktığını Oslo sürecinde silahla dayatma algısı bulunduğunu anlatan Akdoğan, bu anlayışın bir noktadan sonra süreci sabote eden bir yaklaşıma dönüştüğünü söyledi.
Oslo sürecinden sonra devletin bütün kapıları kapattığını anlatan Akdoğan, devletin tam saha pres uyguladığını, kırsal alan ve şehir yapılanmasını tamamen yok edecek adımlar atıldığını Öcalan'ın da artık eylem yapıldıkça kendisinin devre dışı kaldığını görme noktasına geldiğini gördüğünü, Oslo süreci ile Kandil'in Öcalan'ı İmralı'ya gömmekten yana tavır koyduğunu, Öcalan'ın bugünkü eylemsizlik çağrısının da Oslo'daki yanlışı görmüş olmasının sonucu olduğunu anlattı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA