• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obezite korkusu, bisiklet kullanımını artırdı
24 Haziran 2013 Pazartesi 12:31

Obezite korkusu, bisiklet kullanımını artırdı

Bisiklet ve motosiklet kullanımında Türkiye'nin Çin'i olarak kabul edilen Konya'da, çağın hastalığı obeziteden korunmak isteyenlerin daha fazla ilgi göstermesiyle bisiklet kullanımının...

Bisiklet ve motosiklet kullanımında Türkiye'nin Çin'i olarak kabul edilen Konya'da, çağın hastalığı obeziteden korunmak isteyenlerin daha fazla ilgi göstermesiyle bisiklet kullanımının her geçen gün arttığı belirtildi

Bisiklet ve motosiklet kullanımında Türkiye'nin Çin'i olarak kabul edilen Konya'da, obeziteden korunmak isteyenlerin ilgi göstermesiyle bisiklet kullanımının her geçen gün arttığı belirtildi.

Konya Bisikleti Kalkındırma Derneği Başkanı Fatih Yılmaz, yaptığı açıklamada, düz bir arazide bulunan Konya'da yaşayanların büyük bölümünün ulaşım için bisikleti tercih ettiğini söyledi.

Bu nedenle Konya'da bisiklet kullanımının rekor denilebilecek düzeyde olduğunu ifade eden Yılmaz, kentte bisiklet kullanımına bağlı olarak bisiklet sporunun da oldukça geliştiğini, Türkiye'deki bisiklet sporcularının yarısının Konya'da bulunduğunu belirtti.

Yılmaz, her evde en az 1 bisikletin bulunduğu ve Türkiye'nin Çin'i olarak kabul edilen Konya'da, bisiklet kullanımının her geçen gün yaygınlaştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Son yıllarda, hareketsiz yaşama bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunları, insanların daha da bilinçlenmesine neden oldu. Günümüzde görülme sıklığı giderek artan obeziteye karşı insanlar, bisiklet kullanma, yürüyüş yapma gibi farklı yöntemlere başvuruyor. Sağlık konusunda insanların daha da bilinçlenmesi, obezitenin düşmanı olan bisikletin kullanımını da artırdı. Konya'da bisiklet kullanımı her geçen gün artıyor. Geçmişte 700 bin civarında bisiklet bulunan Konya'da, araştırmalarımıza göre bu rakam 800 bini aşmış durumda. Bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını tahmin ediyoruz."

- Kent merkezinde 196 kilometre bisiklet yolu yapıldı

Dernek olarak bisiklet kullanımının yaygınlaşması için çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, Konya Büyükşehir Belediyesinin de bu konuda önemli çalışmalar yaptığını aktardı.

Büyükşehir Belediyesi'nin kent merkezinde bugüne kadar 196 kilometre bisiklet yolu yaptığını anlatan Yılmaz, "Yıl sonu itibariyle bu rakam 200 kilometreyi geçecek. Bugün yeni yapılan her yola bisiklet yolu da yapılıyor. Öte yandan, akıllı bisiklet projesi kapsamında 500 adet akıllı bisiklet, vatandaşların hizmetinde. Yaz aylarında haftada 10 bin kişi bu bisikletleri kullanıyor. Tüm bu yatırımlar, bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına önemli katkı sağlıyor. Artan akaryakıt fiyatlarının da bisiklet kullanımının yaygınlaşmasında etkili olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Yılmaz, uzmanlara göre bisiklet kullanımının özellikle çocukların beden ve zihin sağlığına büyük katkı sağladığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bisiklete binmenin, çocuğun bedensel gelişiminin yanı sıra denge, dikkat, yoğunlaşma, güven ve beceri yeteneklerini geliştirdiği belirtiliyor. Bisiklet süren bir çocuğun sistematik hareket sebebiyle neredeyse tüm vücudu çalışıyor. El, kol, bacak, gövde kısaca bütün beden hareket ediyor. Yetişkinler için de obeziteden korunmanın bir numaralı yolu olarak bisiklet kullanımı gösteriliyor. Konya'da bisikleti daha çok sanayi sitelerinde, fabrikalarda çalışan işçiler kullanıyor. Bunun dışında yaşlılar da bisiklete ilgi göstermeye başladı."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA