• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obamanın gelişi Türkiyenin diplomatik zaferi
09 Mart 2009 Pazartesi 13:28

Obama'nın gelişi Türkiye'nin diplomatik zaferi

Türkiye, Obama'nın ziyaretine hazırlanıyor. Washington çevreleri, ABD Başkanı Obama'nın Türkiye ziyaretini "Ankara'nın diplomatik zaferi" olarak değerlendiriyor.

Türkiye, ABD Başkanı Barack Obama'nın nisan ayındaki ziyaretine hazırlanırken, Washington çevreleri bu gezinin alt başlıkları üzerinde çalışmaya başladı bile. Obama'nın Türkiye ziyareti, "Ankara'nın diplomatik zaferi" olarak değerlendiriliyor.

Başkan Obama'nın Türkiye'yi gezi programına alması Washington'daki pek çok Avrupa ülkesi diplomatları tarafından bile "diplomatik zafer" olarak adlandırılıyor.

Dışişleri'nin Ankara ve Washington'daki kadroları ve Ankara'daki ABD Büyükelçiliği, Obama'nın seçildiği günden itibaren bu ziyaretin ilk aylarda yapılması için büyük çaba sarfettiler.

Ermeni soykırım tasarısı hazırlıkları hatta Davos'ta yaşananlar bile iki tarafın diyaloğunu aksatmadı.

Beyaz Saray'ın cuma günü öğle saatlerinde Türkiye Büyükelçiliği'ne duyurduğu ama cumartesiye kadar sır gibi saklanan kararın alınmasında Jim Jones, Rahm Emanuel, Greg Craig ve Joe Biden gibi isimler de etkili oldu.

Üst düzey bir Türk diplomat Obama'nın Dışişleri ve Beyaz Saray'daki ekibini "Türkiye'yi çok iyi anlayan, az konuşan, çok iş yapan, iletişimi çok açık bir ekip" diye tanımladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Mark Hammer CNN Türk'e, "İslam alemine hitaben yapılacak konuşmanın yeri Türkiye olmayacak" dedi.

Beyaz Saray kaynakları, Obama'nın bu konuşma için biraz daha zamana ihtiyacının olduğunu ve Türkiye ziyaretinin ve izlenimlerinin de Obama'ya bu fırsatı vereceğini belirtiyor.

Aynı kaynaklar Obama'nın Türkiye'ye özel bir konuşma hazırladığının altını çiziyor. (CNNTürk)

Obama'nın Türkiye ziyareti dış basında

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Başkan Barack Obama'nın Türkiye'yi ziyaret edeceğini açıklaması dünya basınında da büyük yankı uyandırdı. Dış basın, bu kararın "Türkiye'nin yeni ABD politikalarında merkezi önem taşıdığını ortaya koyduğu"nu yazdı. Bazı gazeteler de Clinton'ın Ankara ziyaretini öne çıkardı.

Daily Telegraph:
“Başkan Obama, gelecek ay ılımlı İslamcı bir parti tarafından yönetilen Türkiye'ye yapacağı ziyaretle Müslümanlara yakınlaşıp, ABD'nin ittifaklarını Avrupa'nın ötesine kadar genişletmeye çalışacak. Beyaz Saray yetkililerine göre, İslam dünyasına dönük konuşmasını İstanbul'dan yapmayacak, ancak Asya ile Avrupa'yı birleştiren Boğaz'ın sembolik anlamına dikkat çekecek."

Boston Globe:
“Obama'nın Türkiye'yi ziyaret kararı, bu Müslüman ülkenin Obama'nın İslam dünyasına yönelik diplomatik açılımında merkezi önem taşıdığını gösteriyor. ABD yönetimi, Arap olmayan bir Müslüman ülke olarak Türkiye'nin, Irak, Afganistan, Filistin gibi konularda ABD açısından büyük önem taşıdığını belirtiyor. Obama, Avrupa gezisini Türkiye ile noktalayarak, bu ülkenin büyüyen bir pazar, askeri müttefik ve Hazar bölgesindeki petrol ve doğalgazın güvenliği açısından çok önemli olduğunu vurgulayacak."

Financial Times:
“Obama'nın Türkiye ziyareti kararı, ABD muhaliflerine göre teröre karşı savaş adı altında Müslümanlara savaş açan Bush yönetiminin uzaklaştırdığı Müslüman dünyasıyla yakınlaşma çabasını ortaya koydu."

Haaretz:
“ABD Dışişleri Bakanı, Obama'nın Türkiye'ye geleceğini duyurduktan sonra, Washington'un İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı görüşmeler için Ankara'dan yeniden katkı beklediğini söyledi. Ancak müstakbel Başbakan Netanyahu bu fikre sıcak bakmıyor."

Washington Post:
“Başkan Obama'nın, gelecek ayki Avrupa gezisini Türkiye ile sonlandırma kararı, bu ılımlı İslam ülkesinin, İslam dünyasına yönelik yeni diplomatik yaklaşımda merkezi önem taşıdığını gösteriyor."

International Herald Tribune:
“Asya gezisi sırasında mahalle aralarına ve okullara dalıp neşe saçan ve son derece rahat olan Hillary Clinton, Ortadoğu ve Türkiye ziyaretinde kendini sıkan bir diplomat oluverdi. Çünkü son derece kaygan bir zemini olan bölgede ağzından çıkacak en ufak bir yanlış sözün olmadık sonuçlara yol açma tehlikesi vardı."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA