• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obamadan Türkçe Ramazan mesajı
22 Ağustos 2009 Cumartesi 16:39

Obama'dan Türkçe Ramazan mesajı

ABD Başkanı Barack Obama mübarek Ramazan ayının başlamasıyla ilgili olarak Türkçe mesaj da yayınladı.
Obama dünya Müslümanlarının Ramazanını 13 ayrı dilde yayınladığı mesajla kutladı. İşte Türkçe mesajın tam metni:
''Ülkemizin elli eyaletinde yaşayan Müslüman toplumlar da dahil olmak üzere Amerikan halkı adına, Amerika ve dünyanın her tarafındaki Müslümanlara en iyi dileklerimi sunuyorum.
 
Ramazanınız kutlu olsun. Ramazan, İslam inancına göre Kuran'ın, basit bir kelime ? oku ile başlayarak Muhammed Peygambere nazil olduğu aydır. Dolayısıyla, Ramazan Müslümanların imanla gelen ışık ve irfanı, insanların bir-birlerine ve Allah'a karşı sorumluluklarını daha derin düşündükleri bir zamandır.
 
Ramazanı bizim toplumumuz ve ailelerimizde gözlemleyen farklı dinlere mensup birçokları gibi ben de bu ayın ailelerin bir araya geldiği ve birlikte iftar ettikleri mutlu bir zaman olduğunu biliyorum. Bunu da biliyorum ki, Ramazan aynı zamanda yoğun bir ibadet ve tefekkür ayıdır; bu ay zarfında Müslümanlar gün boyu oruç tutar, gece teravih namazı kılar, bir ay süresinde Kuran'ın tamamını okur ve dinler.
 
Bu dini adetler bize ortak olduğumuz ilkelerle birlikte, İslam'ın adalet, gelişme, hoşgörü ve beşeriyet onurunun güçlenmesinde oynadığı rolü hatırlatır. Örneğin, oruç tutmak kavramı, benim mensup olduğum Hıristiyan dini de dahil birçok din ve bir sonraki yemeği yemenin bir garantisi olmadığına inanan müminler arasında, insanları Tanrı'ya yaklaştıran bir yol olarak kabul edilir.
 
Müslümanların diğerlerine sağladığı destek de bizim olanak ve refahı her yerde insanlara ulaştırmamız konusundaki sorumluluğumuzu hatırlatır. Şunu unutmamalıyız ki, yaratmak istediğimiz dünya ve gerçekleştirmek istediğimiz değişiklikler kendi yüreğimizde ve kendi toplumumuzda başlamalıdır.
 
Bu yaz Amerika'nın her tarafında insanlar çocuklara eğitim vererek, hastalara bakarak, zor günler yaşayanlara yardım ellerini uzatarak toplumlarına hizmet etti. Birçok İslam kökenli örgüt de dahil, dini temele dayanan teşkilatlar yaz mevsimi boyunca devam eden çalışmaların ön saflarında yer aldı.
 
Bu zor zamanlarda taşıdığımız sorumluluk ruhunu önümüzdeki aylar ve yıllarda da sürdürmemiz gerekmektedir. Biz aynı zamanda, Amerika sınırlarının ötesinde, daha barışçıl ve güvenli bir dünya yaratmak alanındaki sorumluluğumuza da sadakatle bağlıyız.
 
- Bunun içindir ki, Irak'taki savaşı sona erdirmek konusunda sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.
 
- Bunun içindir ki, Afganistan ve Pakistan gibi yerlerde halkı güçlendirirken şiddetten istifade eden aşırıcıları izole ediyoruz.
 
- Bunun içindir ki, İsrailliler ve Filistinlilere barış ve güvenlik içinde birlikte yaşama hakkını tanıyan iki-devlet çözümünü kuvvetle ve aktif şekilde destekliyoruz.
 
- Bunun içindir ki, Amerika her zaman, tüm insanların düşündüklerini söylemesi, dinine ibadet etmesi, toplumda tam katılımı ve hukukun üstünlüğüne güvenmesini içeren evrensel hakların savunucusu olacaktır.
 
Tüm bu çabalar Amerika'nın Müslümanlar ve halkının çoğu Müslüman olan ülkelerle karşılıklı çıkar ve saygı temelinde ilişkiler geliştirmek arzusunun bir parçasıdır. Bu fırsattan faydalanarak, Amerika ile dünya genelinde Müslümanlar arasında yeni bir başlangıca bağlılığımı yeniden vurgulamak istiyorum.
 
Kahire'deki konuşmamda da söylediğim gibi, bu yeni başlangıç bir-diğerini dinlemek, bir- diğerinden öğrenmek, bir-diğerine saygı göstermek ve ortak bir zemin bulmak için gösterilen sürekli çabaların eseri olmalıdır.
 
Bunun önemli bir kısmını, dinlemenin oluşturduğuna inanıyorum ve bu nedenle son iki ay boyunca dünya genelinde Amerikan elçilikleri sadece Müslüman çoğunluklu ülkelerin hükümetleri değil, doğrudan doğruya halkı ile de temas kurdu. Bunun sonucunda, bize, Amerika'nın insanların arzu ve isteklerine nasıl tercüman olabileceği konusunda dünyanın her tarafından çok çeşitli fikirler iletildi. Biz dinledik. Ve sizin yaptığınız gibi, hem açıkladığım politika ve güvenlik alanlarında, hem de insanların hayatlarında en fazla farklılık yaratacağını söylediğiniz alanlarda, zamanla değişiklik getirecek somut etkinlikleri hayata geçirmek üzerinde odaklaştık.
 
Bu istişareler benim Kahire'de gerçekleştirmeye çağırdığım ? eğitimde değişim programlarını genişletmek; girişimciliği geliştirmek ve yeni iş alanları yaratmak; okuma-yazma becerisi ve mesleki öğrenimi desteklerken bilim ve teknolojide işbirliğini artırmak konularında- ortaklık etkinliklerini uygulamaya koymamıza yardım ediyor.
 
Biz aynı zamanda İslam Konferansı Örgütü ve İslam Konferansı Örgütüne üye ülkeler ile çocuk felcini yok etmek alanında işbirliği yapmak için çalışırken, hacca hazırlanan birçok Müslüman'ın özellikle kaygılandığını bildiğim H1N1 gibi hepimizi etkileyen sağlık problemlerinin giderilmesi yolunda uluslararası ilgililerle yakın çalışmaları sürdürüyoruz.
 
Bu çalışmaların hepsi barış ve güvenlik içinde yaşamak; tahsil almak ve onurlu yaşamak; ailemizi, toplumumuzu ve dinimizi sevmek gibi ortak arzularımızın gerçekleştirilmesini hedef almaktadır. Bunlar zaman ve sabırlı çalışma ister. Durumu bir gece içinde değiştiremeyiz ama yapılması gerekenleri hayata geçirmeye içtenlikle azmederek, kendimiz ve çocuklarımız için arzu ettiğimiz hedefe doğru yeni bir yönde ilerleyebiliriz. İşte hep birlikte çıkmamız gereken yolculuk budur.
 
Bu son derecede önemli diyalogun devam etmesi ve eyleme dönüşmesini beklerken, bugün, Amerika ve dünyanın her tarafında Ramazanı karşılayan Müslümanlara hayırlı bir ay diliyorum.Tanrının selamı üzerinize olsun.''

ABD Başkanı Barack Obama

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA