• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obama yenilgiyi böyle yorumladı
04 Kasım 2010 Perşembe 14:33

Obama yenilgiyi böyle yorumladı

ABD Başkanı Barack Obama, ara seçimlerde kendisi ve partisinin ekonomik kriz nedeniyle halktan bozgun yediğini belirterek tüm sorumluluğu üstlendi.

Obama, seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere Beyaz Saray'da birbasın toplantısı düzenledi. Cumhuriyetçiler'in Temsilciler Meclisi'ndeçoğunluğu ele geçirmesi ve Senato'da da güçlenmesiyle kariyerinin enbüyük yenilgisini yaşayan Obama, çok uzun bir gece geçirdiğini söyledi.Yorgun gözüken ve ancak ara sıra gülümseyen Obama, ses tonu ile dealınan sonucun kendisi ve partisi için ne kadar ağır olduğunu ortayakoydu. Ancak Cumhuriyetçiler ile de çalışmak istediğinin kaydeden Obama, "Bunun kolay olacağını söylemiyorum. Her farklılığı giderecek heranlaşmazlığı çözebileceğimizi iddia etmiyorum." dedi. Obama halklairtibatı sağlama konusunda hata yapıp yapmadıkları yönündeki bir soruüzerine de, zaman zaman işlerin aciliyeti dolaysıyla kendilerini bunoktaya (Beyaz Saray) getiren halka ulaşmada yoldan çıktıklarını kabuletti.

"BOZGUN"

Siyasi terslikler karşısında meseleleri yeniden ele almanın herbaşkanın tecrübe etmesi gereken bir şey olduğunu kaydeden Obama,gülümseyerek "Gelecek her başkana bu bozgunu benim dün aldığım gibialmalarını önermiyorum. Bu dersi almak için daha kolay yollar olduğundan eminim." diye konuştu. Yenilgiyi ekonomi konusundaki hayal kırıklığınabağlayan Obama, önümüzdeki haftalarda Cumhuriyetçi ve Demokrat Partiliderleri ile bir araya gelerek vergi indirimlerini ele alacaklarınıkaydetti.

Seçimlerin böyle sonuçlanmasının sağlık reformuna duyulan tepkidenkaynaklandığına inanmadığını dile getiren Obama, ancak bu gibi konularkonusunda Cumhuriyetçiler ile çalışmak istediği sinyalini verdi. Obama"Eğer Cumhuriyetçilerin sağlık sistemimizi nasıl iyileştireceğimizkonusunda fikirleri varsa, eğer reformu daha elverişli hale getirecekdeğişiklik önerileri varsa, bu fikirlerden bazılarını dikkate almakisterim." ifadesini kullandı.

SORUMLULUĞU ÜSTLENİYORUM

Obama, başkan olduktan sonra bıraktığı Illinois eyaletinin senatokoltuğunun Cumhuriyetçilere geçmesi ile ilgili bir soru üzerine iseekonomide iyileşme sağladıklarını ancak halkın zayıf ekonomik şartlardolaysıyla hüsrana uğradığını ifade etti. ABD Başkanı, "Şu açık ki,birçok Amerikalı bu iyileşmeyi henüz hissetmedi ve bunu bize dün (Salı)söyledi. Başkan olarak bunun sorumluluğunu alıyorum" diye konuştu.

Obama, bir soru üzerine, Demokratların Temsilciler Meclisi'ndekikoltuklarını kaybettiğini görmenin "kötü bir his" olduğunu ve budurumun, neleri farklı ya da daha iyi yapabileceğini sorgulamasına yolaçtığını kaydetti.
 
Timeturk
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA