• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obama, Türk sistemini taklit etti
18 Temmuz 2010 Pazar 10:38

'Obama, Türk sistemini taklit etti'

Sanofi-Aventis Türkiye Ülke Başkanı Olivier Guillaume, Türkiye'deki sağlık sistemine ilişkin düşünceleri konusunda açıklamalarda bulundu
Sanofi-Aventis Türkiye Ülke Başkanı Olivier Guillaume, Türkiye'de sağlık konusundaki reformların çok önemli olduğunu ve iyiye gittiğini, Türkiye'deki hastaların yüzde 95'inin kapsanıyor olması büyük bir özellik olduğunu belirterek, ''Dışarıdan bakarsanız Obama'nın Türkiye sistemini taklit ettiğini görebilirsiniz'' dedi.

Sanofi-Aventis Türkiye Ülke Başkanı Olivier Guillaume, AA muhabirine, yürüttükleri çalışmalar ve Türkiye'deki sağlık sistemine ilişkin düşünceleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Sanofi-Aventis'in dünya çapında lider bir sağlık kuruluşu olduğunu belirten Guillaume, Türkiye pazarında da aynı konumda bulunduğunu söyledi. İş faaliyetlerinin 3 ana temel üzerinden ilerlediğini belirten Guillaume, ''Birincisi inovasyon, özellikle onkoloji ve diyabet alanlarında. Zentiva ile beraber ikinci dayanağımız jenerik, eşdeğer ilaçlar ve Sanofi Pasteur'dan gelen aşı gücümüz. Bütün bu aktivitelerimizin yanında üretim. Üretim alanında çok güçlü bir konumdayız'' diye konuştu.

Sanofi-Aventis'in sahip olduğu en büyük fabrikalardan birinin Türkiye'de olduğunu kaydeden Guillaume, Türkiye'de sattıkları ürünlerin üçte ikisini bu tesislerde ürettiklerini, bu tesisleri bütün dünya için antibiyotik mükemmellik merkezine çevirmeyi ve dünya ülkelerine söz konusu tesislerde üretilen antibiyotikleri göndermeyi düşündüklerini anlattı.

''TÜRKİYE'DEN İHRACATI GELİŞTİRECEĞİZ''

Guillaume, ''İhracatı burada geliştiriyor olacağız. Japonya, Amerika, Avrupa ülkelerine buradan ihracat yapacağız. Bu fabrika ile en büyük amaçlarımızından biri bu'' dedi.

İkinci dayanak noktalarının ar-ge çalışmaları olduğunu ifade eden Guillaume, Ar-Ge alanında yürüttükleri çalışmaların başında Zentivanın ilaç geliştirme çalışmalarının geldiğini, aynı zamanda Sanofi-Aventis cephesinde de klinik araştırmalar sürdürüldüğünü kaydetti. Sanofi-Aventis olarak Türkiye'deki klinik çalışmaların, Ar-Ge yatırımının yüzde 25'ini tek başına gerçekleştirdiklerini vurgulayan Guillaume, bu rakamın 2009 yılı sonu itibariyle 12 milyon avro civarında olduğunu söyledi.

''TÜRKİYE'DEKİ REFORMLAR ÇOK ÖNEMLİ''

Türkiye'deki sağlık sistemine ilişkin soru üzerine Guillaume, ''Dünya çapında bakıldığında Türkiye'deki reformlar çok önemli ve iyiye gidiyor. Türkiye'deki hastaların yüzde 95'inin kapsanıyor olması büyük bir özellik. Dışarıdan bakarsanız Obama'nın Türkiye sistemini taklit ettiğini görebilirsiniz'' diye konuştu.

Bir soru üzerine, Türkiye ve ABD sağlık sistemini karşılaştıran Guillaume, Amerika'da şu anda 50 milyon Amerikalının sağlık sisteminin dışında kaldığını, ülkede özel sağlık sigorta sistemi olduğu için birçok Amerikan vatandaşının bu sistemden faydalanamadığını,Türkiye'deki sistemin Amerikan sisteminden şu an için çok daha ileride olduğunu anlattı.

Türkiye'nin birçok ülke gibi, Amerika gibi tedavi kılavuzlarını uyguladığını belirten Guillaume, Türk hastalarda kardiyovasküler hastalıklar ve diyabetin ön plana çıktığını söyledi.

Küresel olarak bakıldığında Türkiye'de iyi bir sistem olduğunu belirten Guillaume, Türkiye'de sağlık personelinin kalitesinin yüksek olduğunu, hastaların iyi tedavilere ulaşabildiğini ifade etti.

Bunun yanı sıra Türkiye'de oldukça pahalı bir sistem bulunduğunu, Türkiye'deki sağlık harcamalarının yüzde 90'ının devlet tarafından karşılandığını ve devlete yükünün çok fazla olduğunu anlatan Guillaume, bu nedenle Türkiye'de devlet otoriteleriyle işbirliği yaparak, bu sistemin sürdürülebilir olmasını sağlayacak formüller gerçekleştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

''KAREKOD UYGULAMASI FAYDA SAĞLAYACAK''

Karekod uygulamasına ilişkin soru üzerine Guillaume, bu sistemi desteklediklerini ancak zamanlamayla ilgili bir endişeleri bulunduğunu söyledi. Guillaume, ''Bu da sistemin hayata geçirilmesi konusunda sürenin daraltılması. İlaç üretmek, kutulamak, ambalajlamak çok kısa sürede olabilecek bir şey değil. Bunun dışında tamamen sistemin arkasındayız. Sistemin uygulanması çok fayda sağlayacak'' dedi.

Sanofi-Aventis dünya çapında 105 bin çalışanı ile 110 ülkede faaliyet gösteriyor. Mart 2009 itibariyle Sanofi-Aventis Avrupa Türkiye'de Zentiva N.V'yi satın aldı. Bu birleşmeyle beraber Zentiva Sanofi-Aventis Grubu'nun eşdeğer ilaç kuruluşu olarak faaliyetlerine devam ediyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA