• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Obama McChrystali görevden aldı
24 Haziran 2010 Perşembe 01:09

Obama McChrystal'i görevden aldı

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan savaşının mimarlarından General Stanley McChrystal'i kendisine hakaretten görevden aldı
ABD Başkanı Barack Obama, Rolling Stone dergisinde yönetimini hedef alan açıklamaları nedeniyle gödevden aldığı ABD'nin Afganistan komutanı General Stanley McChrystal'in dergideki yorumlarının Amerikan ordusunun sivil kontrolünü zayıflattığını söyledi.

Beyaz Saray'da açıklama yapan Obama, McChrystal'in istifasını hayli üzüntü verici, ancak doğru bir adım olduğunu kaydetti.

Kişisel hakaret gerekçesiyle McChrystal'i görevden almadığın bildiren Obama, Afganistan komutanın davranışının bir generalde bulunması gereken kriterlere uygun düşmediğini vurguladı.

Afganistan konusundaki ekibine çalışmalarında birlik çağrısı yapan Obama, McChrystal'in yerine General David Petreaus'un getirilmesiyle ilgili olarak da "bu bir strateji değişikliği değil, adam değişikliği" yorumunda bulundu.

Obama, McChrystal'in istifasının ulusal güvenlik için doğru bir karar oluğunu kaydederek, Afganistan'ın "birleşik bir gayret beklediğini, komutanlıktaki bir değişimin hayati önemde olduğunu" kaydetti.

Obama, savaş politikasıyla ilgili tartışmayı hoşgörebileceğini, ancak bölünmeyi hoşgörmeyeceğini vurguladı.

KARZAİ: KARARA SAYGI DUYUYORUM

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD Başkanı Barack Obama'nın Orgeneral Stanley McChrystal'ı azledip yerine Orgeneral David Petraeus'u getirmesiyle ilgili olarak, 'Obama'nın kararına saygı duyduğu' açıklamasında bulundu.

Karzai'nin sözcüsü Vahid Ömer, telefonla yaptığı açıklamada, 'Bu Amerikan hükümetinin kendi iç kararıdır. Karara saygı duyuyoruz. Devlet Başkanı Karzai, deneyimli Orgeneral David Petraeus ile çalışmaya hazırdır. Orgeneral Petraeus, Afganistan'ı bilen, bölgeyi iyi tanıyan deneyimli bir generaldir' ifadesini kullandı. Sözcü, Orgeneral Petraeus'u kast ederek, 'Kendisiyle çalışmaya hazırız' dedi.

RASMUSSEN: STRATEJİDE DEĞİŞİKLİK YOK

Bu arada, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de, bu değişiklikle ilgili olarak açıklamada bulundu.
Genel Sekreter, bu değişikliğe rağmen NATO'nun Afganistan'daki stratejisinin aynı kaldığını belirttiği yazılı açıklamasında, Orgeneral McChrystal'e NATO'ya hizmetlerinden ve ISAF'ın komuta misyonuna olağanüstü katkılarından dolayı teşekkür etti.

Rasmussen, 'Her ne kadar artık komutan olmasa da Afganistan'da ortaya koyulan yaklaşıma katkıları iyidir. Afganlar, kendileriyle işbirliği içinde misyonumuza devam edileceğinden endişe etmemelidir. İşimizi yapmak için ne kadar gerekliyse o kadar kalacağız' ifadesini de kullandı.

Öte yandan, NATO'dan yapılan bir başka yazılı açıklamada da, McChrystal'in gidişinin NATO'nun stratejisi üzerinde bir etkisi olmayacağı belirtildi ve kendisinin yerine Orgeneral David Petraeus'un gelmesinin memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

PARKER, GEÇİCİ OLARAK AFGANİSTAN'DA NATO ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ GÜÇLERE KOMUTA EDECEK

ABD Başkanı Barack Obama'nın Afganistan'daki Amerikan askerlerinin ve NATO öncülüğündeki koalisyon güçlerinin komutanı General Stanley McChrystal'i görevden almasının ardından, NATO güçlerine geçici olarak İngiliz General Nick Parker'ın komuta edeceği bildirildi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Obama ile yapılan görüşmeden sonra McChrystal'in yerine getirilen General David Petraeus'un görevi Amerikan Kongresinde onaylanana kadar Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) komutan yardımcısı İngiliz General Nick Parker'ın NATO güçlerine komuta etmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Cameron'ın Parker ile görüştüğü, Parker'ın da Başbakana "Afganistan'daki misyonun şu dönemde duraksamaya tahammülü olmadığını" söylediği belirtildi.

ABD TARİHİNDE SAVAŞ HALİNDE BİR GENERALİN AZLEDİLMESİNE ÇOK RASTLANMIYOR

ABD Başkanı Barack Obama, Orgeneral Stanley McChrystal'in istifasını 'üzülerek' kabul etti.

Amerikan tarihinde savaşın ortasında bir generalin azledilmesine çok rastlanmıyor. Abraham Lincoln bunu yapan ilk başkan olma özelliğini taşıyor.

Amerikan tarihinde general azletme örnekleri ise şöyle:

ABRAHAM LINCOLN VE GENERAL GEORGE MCCLELLAN

Abraham Lincoln, askeri şefinden ayrılan ilk isim. Lincoln, Kuzey-Güney Savaşı denilen iç savaş sırasında, 'ordusunu zafere götürme becerisine sahip olamadığı' gerekçesiyle, ünlü general George B. McClellan'ı Mart 1862'de görevinden aldı. 1861'den beri görevde bulunan McClellan, Lincoln'ü gereksiz yere savaşı uzatmakla suçluyordu.

HARRY TRUMAN VE GENERAL DOUGLAS MACARTHUR

2. Dünya Savaşı'nın efsanevi komutanı General Douglas MacArthur, Haziran 1950'de Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye akınından sonra, BM kuvvetlerinin komutanı olarak atandı.

İlk aşamada Kuzey Koreliler'i 38. paralelin ötesine püskürtmeyi başaran MacArthur, Çin'in Kuzeyliler'in tarafında savaşa girmesi karşısında Washington'un tavrını çok çekingen buldu. Başkan Truman'ın Çin'e bir ültimatom vermek yerine 20 Mart 1951'de kendisine gönderdiği ateşkes teklifini reddeden MacArthur birkaç gün sonra Kongre'ye Truman'ı eleştiren bir mektup da gönderince Truman da 11 Nisan'da generali azletti.

GENERALLER WESTMORELAND, CASEY VE MCKIERNAN

Vietnam'daki Amerikan kuvvetlerini 1964 ile 1968 arasında komuta eden General William Westmoreland Tet Saldırısının ardından anavatana çağrıldı ve Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildi. Bu aslında, Tet Saldırısının sonuçlarını ona ödetmenin bir yoluydu.

General George Casey, 2006'da Irak'taki görevini David Petraeus'a bıraktı. O dönemde Irak şiddet ve kaos sarmalı içindeydi.

Afganistan'da da General David McKiernan, ABD Başkanı Barack Obama'nın Ocak 2009'da göreve gelmesiyle 'yeni yaklaşım' adına Stanley McChrystal ile değiştirilmişti.

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı
  • Konya'da terör operasyonu! 8 PKK'lı gözaltında...
  • Hançerli, Yaşlılara Saygı Haftasını kutladı
  • Özaltun: "Toplu Doğalgaz verme töreni için yoldayız"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA