• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O ücretleri ödemek zorundasınız
19 Ağustos 2012 Pazar 07:49

O ücretleri ödemek zorundasınız

Aldıkları çeşitli ücretlerle gündemden düşmeyen bankalarda her şeyin bir bedeli var. Banka müşterileri fatura tahsilatı için 1-8 lira, cep telefonlarına gelen kısa mesajlar için 1-3 lira...

Aldıkları çeşitli ücretlerle gündemden düşmeyen bankalarda ‘her şeyin’ bir bedeli var. Banka müşterileri fatura tahsilatı için 1-8 lira, cep telefonlarına gelen kısa mesajlar için 1-3 lira, ekstreler için 50 kuruş, ‘borcu yoktur’ yazısı için de 35 lira ödemek zorunda.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın, yeni Tüketici Kanunu Taslağı’nı kamuoyuna açıklarken gündeme getirdiği bankaların aldıkları ücretlerle ilgili tartışmalar bitmiyor. BDDK verilerine göre bankalar, halen birçok hizmet için farklı isimler altında müşterilerinden ücret tahsil ediyor. Bu uygulamalarıyla politikacılardan reel sektöre, tüketicilerden üreticilere tepki alan bankalar, para aktarımından ATM kullanımına, tahsil ettikleri faturalardan müşterilerinin cep telefonuna gönderdikleri kısa mesajlara, ekstrelere kadar neredeyse verdikleri her türlü hizmet için farklı miktarlarda ücretler alıyor.

İnternetten işlem daha avantajlı

Para aktarımı ve ATM’ler gibi vatandaşın yoğunlukla kullandığı hizmetlerden ücret alındığı genel itibariyle bilinirken, bunların yanı sıra bankalar ‘ek’ hizmetlerden de çeşitli ücretler tahsil ediyor. Bazı bankalar, kendilerine ‘borcunuzun kalmadığına dair’ yazı istemeniz halinde de ücret alıyor. Bu hizmetin bedeli ise 35 lira. Banka müşterisi olmasa da en basit bir fatura ödemesini, banka şubesi aracılığıyla yapmak isteyenler, 1-8 lira arasındaki işlem ücretleriyle karşılaşıyor. Bankalar, para aktarımından ATM kullanımına, tahsil ettikleri faturalardan gönderdikleri kısa mesajlara, ekstrelere kadar birçok işlemden de ücret alıyor. Bu ücretler bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, banka müşterileri fatura tahsilatı için 1-8 lira, aldıkları kısa mesajlar için 1-3 lira, ekstreler için 0.50-30 lira ücret ödüyor.

Bazı bankalarda, bu işlemlerin internet bankacılığı aracılığıyla yapılması halinde, işlem ücreti ya hiç alınmıyor ya da şubede yapılmasına göre daha az miktarlarda tahsil ediliyor. Kimi bankalar da birçok işlemi tek pakette toplayarak, bu paketin ücretini istiyor.

Cep telefonuna gelen mesajdan 3 lira

Müşterilerinin yaptığı bazı işlemleri veya geciken ödemelerini kısa mesaj (SMS) yoluyla bildiren bankalar, bu hizmet için 1-3 lira arasında değişen ücret talep ediyor. Hesap hareketlerini görmek isteyen banka müşterileri, bu hizmet için ekstre talep ettiklerinde de 50 kuruş ila 30 lira arasında değişen bir ücretle karşılaşıyor. Bazı bankalar e-posta ile gönderdikleri ekstrelerden hiç para almazken, bazı bankalar ekstre başı bazıları da sayfa başı ücret tahsil ediyor. İnternet bankacılığı aracılığıyla yapılan birçok işlem ücretsiz veya düşük ücretli olmasına karşın bankalar, bu kanalın kullanılabilmesi için gereken araçlardan da ücret alıyor. Söz konusu ücretler, 12-169 lira arasında.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Makine ihracatında rekor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA