• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O rapor tamamlandı !
29 Aralık 2014 Pazartesi 17:40

O rapor tamamlandı !

Kamu Denetçiliği Kurumu, TBMM'ye sunulmak üzere, "Soma Maden Kazasından Hareketle Kömür Madenciliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği" konulu özel rapor hazırladı.

Kamu Denetçiliği Kurumunca, maden kazalarına ilişkin TBMM'ye sunulmak üzere hazırlanan raporda, arama ruhsatlarının verilmesinden, işletme ve üretim safhasına ve madenlerin kapatılmasına kadar tüm süreci iş sağlığı ve güvenliği perspektifiyle sıkı bir şekilde düzenleyecek ve denetleyecek yetkin, güçlü bir idari yapıya ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Edinilen bilgiye göre, Kamu Denetçiliği Kurumu, TBMM'ye sunulmak üzere, "Soma Maden Kazasından Hareketle Kömür Madenciliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği" konulu özel rapor hazırladı.

Soma ve Ermenek'te incelemelerde bulunan 10 uzmandan oluşan komisyon, raporu düzenlemek için, sorunun tüm taraflarıyla bir araya geldi, kamu kurumları, sendikalar, işveren temsilcileri, maden işçileri ve kazada hayatını kaybeden işçilerin yakınlarıyla yüz yüze görüştü.

Kamu Denetçiliği Kurumunun ilk özel raporu olma özelliğini taşıyan raporda, maden sektörüne ilişkin idari yapılanma, görev, yetki ve sorumlulukları tetkik edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın denetim fonksiyonu değerlendirildi.

"İdari yapı yeterli değil"

İş sağlığı ve güvenliği kültürünün önemi vurgulanan raporda, kömür madenciliğinde özdenetim faaliyetlerine yer verildi, havza madenciliğinin önemine ve gerekliliğine değinildi.

Raporda, Soma maden kazasından hareketle, yürütülen psikososyal müdahale faaliyetleri ile yapılan yardımlara, sonuçlarına ve kaza sonrası tahlisiye işlemlerine ilişkin bilgiler verildi, sendikaların bu süreçteki rolü ve maden mühendisliği eğitimine de değinildi.

Raporda, "Yapılan incelemeler sonucu ortaya çıkan en temel husus, yeraltı kömür madenciliğinin özel yapısından dolayı arama ruhsatlarının verilmesinden, işletme ve üretim safhasına ve madenlerin kapatılmasına kadar tüm süreci iş sağlığı ve güvenliği perspektifi ile sıkı bir şekilde düzenleyecek ve denetleyecek yetkin, güçlü bir idari yapıya ihtiyaç olduğudur. Şu anda mevcut bulunan idari yapının bu fonksiyonları icra edecek yeterlilikte olmadığı anlaşılmıştır" görüşü vurgulandı.

Kamu Başdenetçiliğine sunulan raporun hafta içi TBMM'ye gönderileceği öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA