• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O iyi bir asker, fakat iyi bir siyasetçi değildi
14 Nisan 2011 Perşembe 16:48

'O iyi bir asker, fakat iyi bir siyasetçi değildi'

Aydınlar Ocağında konuşan yazar Azılıoğlu, Mareşal Fevzi Çakmak, askeri bir deha olmasına rağmen siyasette o kadar başarılı değildi dedi
Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Sohbeti’nde konuşan yazar Mustafa Azılıoğlu, “Türkiye II. Dünya Savaşı’na Mareşal Fevzi Çakmak’ın uyguladığı denge politikası sayesinde girmedi” dedi.
Sille Kültür Evi’nde düzenlenen Salı Sohbeti’nde “61. Doğum Yıldönümünde Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak ve Hayatı” konusunda açıklama yapan yazar Mustafa Azılıoğlu, Mareşal Fevzi Çakmak’ın, Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı teklifini, çok mütevazı olduğu için iki kez kabul etmediğini söyledi.

18 Ocak 1876’da İstanbul’da doğan ve 10 Nisan 1950’de vefat eden M.Fevzi Çakmak’ın,  500 bin kişinin katıldığı bir cenaze merasimiyle Eyüp Sultan’da toprağa verildiğini belirten Azılıoğlu, “1895 yılında Teğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, aynı yıl girdiği Harp Akademisi'ni 1898 yılında bitirerek Kurmay oldu. Bu tarihten itibaren ordunun çeşitli kademelerinde karargâh ve birlik komutanlığı görevlerinde bulundu. 1914 yılında Tümgeneralliğe yükseldi. Çeşitli birliklerde Kolordu Komutanlığı, Anafartalar Grup Komutanlığı ve Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 6 Ocak 1918 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atandı. 27 Mayıs 1919 tarihine kadar bu görevi yürüttü. 1.nci Ordu Müfettişliği'nden sonraki Harbiye Nazırlığı görevinden 21 Nisan 1920 tarihinde istifa ederek Anadolu'ya geçti. Milli Müdafaa Vekili ve Heyeti Vekile Reisliği görevine atandı. 3 Nisan 1921 tarihinde Orgeneral, 31 Ağustos 1922 tarihinde de Büyük Zafer'in kazanılmasındaki yüksek hizmetlerini takdiren Mareşalliğe terfi ettirildi. 12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı Vekilliği, 3 Mart 1924 tarihinden 12 Ocak 1944 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 12 Ocak 1944 tarihinde yaş haddinden emekli oldu” dedi.

“YA HAK.. YA HAK.. DİYEREK VEFAT ETTİ”
Fransızca, İngilizce, Almanca dahil ona yakın dil bilen Mareşal Çakmak’ın Arnavutluk Harekâtı ve İsyanı'na, İtalya, Balkan, 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları'na katıldığını da ifade eden Azılıoğlu, “Mareşal Fevzi Çakmak, 1922’de ve 1938’de Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı tekliflerini mütevazı duruşu sebebiyle kabul etmiyor. Dumlupınar ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin teorisyeni olan Çakmak, askeri bir deha olmasına rağmen siyasette o kadar başarılı değil” dedi. 55 sene askerlik görevi yapan Mareşal Fevzi Çakmak’ın, İngiltere’nin ısrarlarına rağmen Türkiye’yi, denge politikası uygulamak suretiyle 2. Dünya Savaşına sokmadığına dikkat çeken Azılıoğlu, sohbetine “Ahlâklı, dürüst bir askeri şahsiyete sahip olan Mareşal Fevzi Çakmak’ın bu kadarı da fazla dedirtecek çok mütevazı bir kişiliği vardı. Prostat hastalığına yakalanan Fevzi Çakmak, son nefesini “Ya Hak, ya Hak, ya Hak.. Allah” diyerek verdi” şeklinde son verdi.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA