• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
O arazi yeniden devlete geçti
12 Mart 2014 Çarşamba 09:11

O arazi yeniden devlete geçti

Ankara'nın en değerli yerinde Hazine'nin Tapu Kadastro'ya tahsis ettiği ve sonradan Akın İpek'in Koza Vakfı'na verilen 40 dönümlük arazi yeniden devlete geçiyor.

Akın İpek'e ait Koza Vakfı'nın Ankara Oran'daki Koza İpek Üniversitesi'ne tahsis edilen yaklaşık 40 dönümlük (39,6 dönüm) Hazine arazisinin tapu tahsisi iptal ediliyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne (TKGM) ait arşiv binaları için önceden tahsis edilen ancak daha sonra Akın İpek'in baskılarla aldığı 40 dönüm arazi yeniden TKGM'ye geçecek. Böylece İpek'in üniversitesinin elinde sadece vatandaşlardan satın aldığı ve üniversite inşaatını yaptığı kısım kalacak. Hazine'ye ait ancak TKGM'ye tahsis edilen arazi, 'ağaçlandırma ve rekreasyon alanı' olarak Akın İpek'in Koza Vakfı'na tahsis edilmişti.

ÖNİZİN SÜRESİ DOLDU

Bu alanda Hazine'ye ait toplam 110 dönüm yer bulunuyor. Devletin 110 dönüm arazisinden 70 dönümü Tapu Kadastro Genel Müdürüğü'ne tahsis edilmişti. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'olur' yazısı ile bu 70 dönümden 40 dönümü, önizin metni alınarak Milli Emlak'tan İpek Grubu'nun üniversitesine geçti. 40 dönümlük arazide ağaçlık, yapay göl, açık ve kapalı spor alanları, sera, rehabilitasyon merkezleri, restoran, kafeterya, kamelya gibi sosyal/rekreasyon alanlar ve kış bahçesi yer bulacaktı. Ancak bu alanın plan ve projelerinin yapılmadığı belirlendi. Projelerin tamamlanması için verilen bir yıllık sürenin de geçtiğimiz ay dolduğu ortaya çıktı.

TKGM ARAZİYİ İSTEDİ

İpek Grubu ön izinli tahsis edilen bu alanda ciddi paralar harcayarak, inşaat çalışmalarına başlamıştı. Ön izin tahsis süresi geçtiğimiz ay bitti. İpek Grubu da sürenin uzatılması için talepte bulunmuştu. Ancak, 2036'ye kadar TKGM'ye tahsisi yapılan arazi ile ilgili TKGM'nin birbuçuk ay önce yeniden başvuruda bulunduğu belirlendi. TKGM yaptığı başvuru ile arşiv dairesi başta olmak üzere, harita dairesi başkanlığı, döner sermaye işletmesi müdürlüğü ile insan kaynakları dairesine bağlı şube müdürlükleri ve lojman bloklarına ihtiyacı olduğunu bildirerek, İpek Grubu'na tahsis edile 40 dönümlük yerin yeniden kendilerine tahsisini istedi.

ARTIK KAMUNUN

Başbakanlık'ın da onayıyla İpek Grubu'nun ön izin uzatma talepleri reddedilerek, arazinin Tapu Kadastro'ya devri kararlaştırıldı. Maliye Bakanlığı da İpek Grubu taahhütlerini yerine getirmediği için devir kararını onayladı. Böylece hazineye ait toplam 110 dönümlük arazinin tamamı yeniden devletin oldu.

Üzerinde kamu binaları var

Akın İpek'e tahsis edilen Çankaya ilçesindeki 29268 Ada 3 (yeni planla 6 parsel oldu) numaralı parselin üzerinde; arşiv dairesi başkanlığı hizmet binası, 2 blok lojman binası, insan kaynaklı daire başkanlığına bağlı eğitim şube müdürlüğü, eğitim derslikleri, yatakhane binası, döner sermaye işletme müdürlüğüne ait malzeme deposu ile Gazi Anadolu Üniversitesi Tapu ve Kadastro Meslek Yüksekokulu ve Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'ne ait derslik yer alıyor. Ayrıca bu parsele bitişik 29268 ada 9 numaralı parsel üzerinde ise Harita Dairesi Başkanlığı ve döner sermaye işletme müdürlüğü hizmet binası bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA