• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Numan Kurtulmuşun takdir ettiği tavır
01 Mart 2014 Cumartesi 22:32

Numan Kurtulmuş'un takdir ettiği tavır

Çanakkale Kepez'de sivil toplum kuruluşları ve partisinin teşkilatlarına seslenen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaşanan tartışmalara karşın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tavrına dikkat çekti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Takdirle ifade etmek istiyorum ki bugün Türkiye'de bu kadar çok iç politik tartışmalar olmasına rağmen Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesinden bir tane açıklama gelmemekte ya da Türk Silahlı Kuvvetlerine atfen hiç kimse bir tane açıklamayı gündeme getirememektedir. Bu, Türkiye için önemli bir gelişmedir" dedi.

Merkeze bağlı Kepez beldesinde bir otelde, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve partisinin teşkilat mensuplarıyla bir araya gelen Kurtulmuş, demokratik gelişme ile ekonomik kalkınma arasında bire bir ilişki olduğunu söyledi.

Türkiye'nin büyük iddiası ve potansiyeli olduğunu belirten Kurtulmuş, "Dubai'nin, Singapur'un ya da Hong Kong'un kalkındığı gibi 'Biz sadece ekonomik kalkınma üzerine odaklanalım, sonra demokrasiyi kalkındırırız' diyemeyiz. Çünkü Türkiye diye sıradan bir balıkçı köyünden, sıradan bir transit ülkeden bahsetmiyoruz. " diyerek görüşlerini iletti.

Ülkenin hem ekonomide hem de siyaset ve demokratikleşmede yücelmek ve gelişmek zorunda olduğuna işaret eden Kurtulmuş, başka bir durumun söz konusu olmadığını anlattı.

Siyasetin, kullandığı dil ve yöntem itibarıyla gelişmekte olan bu Türkiye'ye uyumlu hale getirilmesi gerektiğini bildiren Kurtulmuş, "Seçimler dolayısıyla siyasette bir düşmanlık dili üzerinden konuşulamaz ve antidemokratik yöntemlerle de siyaset yapılamaz" diye konuştu.

Ekonomik gelişmeler

Kurtulmuş, demokrasinin sadece hukuk alanında olmadığını, ekonomide de bulunduğunu anlattı.

Birtakım çevrelerin, manipülasyonlar ve operasyonlarla Türkiye'de iktisadi istikrarsızlığı sağlama hakları bulunmadığını vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Haziran ayından itibaren Türkiye'nin önünü kesmek isteyenlerin, Türkiye'de birtakım iktisadi istikrarsızlıklar çıkarmak isteyenlerin yapmış olduğu işlerin sonucu iki rakamı sizlere paylaşmak istiyorum. Türkiye'deki gösterge faizi yüzde 4'tü maalesef bugün yüzde 12 seviyelerine yükseldi. Ne oldu Türkiye'de? Ekonomiyi etkileyecek olağanüstü bir şey mi oldu? Maalesef bütün bu Türkiye ekonomisini istikrarsız hale getirme teşebbüslerinin sonucu olarak neredeyse Türkiye'nin borçlanma faizleri, gösterge faizleri iki katından fazla 3 katına yakın artmış oldu. Faizin ve dövizin yükselmesinden kim kazandı? Hesap ortadır. Parası olup bu parasını faize veren, faizden beslenenler kazandı. Maalesef işini döndürmek için kredi alan, faizle ödemek zorunda olanlar kaybetti. Aynı şekilde bizim orta direğimiz, bir sistemi ayakta tutan KOBİ'lerimiz maalesef döviz üzerinden borçlandıysa eyvah. Buna kimin hakkı var?"

Kurtulmuş, memlekette söz ve karar yetkisinin milletin olduğunu anlatarak, "Seçimler olur, seçimlerde millet vekaletini değiştirir, başımızın üstüne. Bu millete efelik de olmaz, efendilik de olmaz. Bu millete sadece ve sadece hizmetkarlık olur" ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA