• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nükleerde korkulan oldu!
08 Kasım 2010 Pazartesi 15:33

Nükleerde korkulan oldu!

Atom bombası yapımında kullanılabilen, yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyumun satılmak üzere karaborsaya girdiği öne sürülüyor
İngiliz Guardian gazetesinin internet sitesinde,mart ayında kurşun kaplı bir ambalajın içinde zenginleştirilmiş uranyumkaçırmaya çalışırken Gürcistan'da yakalanan 2 Ermeni vatandaşınındavasının, şimdiye kadar kamuoyuna açıklanmayan kayıtlarına yer verildi.
 
Mahkeme kayıtlarını gazeteye açıklayan Gürcü yetkililer, nükleer savaşbaşlığının en önemli maddesi olan zenginleştirilmiş uranyumu,Gürcistan'ın ABD'den büyük paralar vererek satın aldığı radyasyonalgılayıcılarına yakalanmadan kaçırmanın oldukça kolay olduğunun açıklık kazandığını belirtti.Yetkililer, buna karşın karaborsada satışaçıkarılan nükleer maddenin miktarının ne kadar olduğunun veya şiddetyanlısı aşırı örgütlerce satın alınıp alınmadığının ise henüzbilinmediğini kaydetti.
 
Uzmanlar, başta yüzlerce nükleer tesiste 700 ton kadar zenginleştirilmiş uranyum muhafaza ettiği hesaplanan Rusya olmak üzere, dünyanın pek çokülkesindeki uranyum zenginleştirme tesislerinin güvenliğini artırmakamacıyla yapılan milyarca dolarlık yatırıma karşın, bu tesislerdençalınan zenginleştirilmiş uranyumun miktarının belirlenemediğine dikkati çekiyor.
 
''Bombayı Güven Altına Almak'' adlı yıllık nükleer terörizm tehdidideğerlendirmesini yayımlayan Harvard Üniversitesi uzmanı ve eski BeyazSaray danışmanı Matthew Bunn, konu hakkında gazeteye yaptığı açıklamada, ''Asıl soru, ucunu gördüğümüz bu buzdağının hangisi olduğu'' diyekonuştu.
 
Ermenistan vatandaşları Sumbat Tonoyan ile Hrant Ohanyan'ın, mart ayında Ermenistan başkenti Erivan'dan Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e bir treniçinde kaçırmaya çalıştıkları nükleer madde üzerinde ABD'de yapılanaraştırmalar, bu maddenin nükleer savaş başlığı yapımında kullanılmayauygun, yüzde 89,4 oranında zenginleştirilmiş uranyum olduğunu ortayakoymuştu.
 
Tonoyan ile Ohanyan'ın radyasyon algılayıcılarını yanıltmak amacıylakurşun kaplı bir sigara kutusu içinde kaçırmaya çalıştıkları maddeninsadece 18 gram olduğunu belirten yetkililer, ancak suçunu itiraf eden bu kişilerin polise verdikleri ifadeden, Ermenistan'daki uranyumtedarikçisinin elindeki zenginleştirilmiş uranyum miktarının bundan çokdaha fazla olduğunun anlaşıldığını kaydetti.
 
Servetinin büyük bölümünü kaybetmiş, 63 yaşında bir işadamı olan Tonoyan ile Erivan Fizik Enstitüsünde görevli 59 yaşında bir bilimadamı olanOhanyan, 11 Martta, kendilerini köktendinci bir örgütün temsilcileriymiş gibi tanıtan gizli polislere ellerindeki zenginleştirilmiş uranyumusatmaya çalışırken yakalanmışlardı.
 
Gürcistanlı yetkililerin verdiği bilgilere göre, bu olayla birlikteSovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından, 7 yıl içinde Gürcistan'da 3defa zenginleştirilmiş uranyum satış girişimi engellendi. Ayrıca 21 kezuranyum ve plütonyum gibi nükleer silah yapımında kullanılan maddelerinzor kullanılarak ele geçirilmesi veya  çalınması girişiminde bulunuldu.Yetkililer, zor kullanılarak elde edilen maddelerin kaybolduğununbildirilmediğine ve hırsızlıkların, çoğu kez nükleer tesis içindeçalışan kişilerce yapıldığının belirlendiğine dikkati çekiyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA