• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nuh'un Gemisinde neyiniz var?

20 Nisan 2010 14:24
    Yazar Eymen Halid Filistinli bir gazeteci, yazar. Geçen hafta geldiği Türkiye’de İHH’nın (İnsani Yardım Vakfı) Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım, Gazze’ye yardım kampanyası için görüşmelerde bulunuyor.
        Pek çok şehirde Gazze’de yaşanan insanlık dramı ile ilgili bilgi paylaşımda bulunacak olan Eymen Halid dün Konya’da çeşitli kurumlarla görüştü ve bizi de ziyaret etti.
        Anadolu İnsani Yardım Derneği (AYDER) merkezinde bir de basın toplantısı düzenleyen Eymen Halid’in Gazze ile ilgili verdiği bilgiler gerçekten göz yaşartıcıydı.
         İşte söylediklerinden çok önemli satır başları “Gazze'de 1,5 milyona yakın insan bulunuyor. Günlük 700 araçlık insani yardıma ihtiyaç var. Ambargolar nedeniyle kente günde yaklaşık 20 araçlık yardım ancak geliyor. Bu yardımlar da insanların ihtiyaçlarını karşılamıyor. Gazze, denizden de kuşatma altında olduğu için balık da avlanamıyor. Tarım alanları da çok sınırlı. Gazze halkı Türkiye'den gelecek yardımları bekliyor. Dünyada, Gazze'ye Türkiye kadar yardım yapan başka bir ülke halkı da yok.”    
        İHH öncülüğünde deniz yoluyla gelecek yardıma Gazze’nin çok ihtiyacı var. Zaten başka bir yerden de yardım geldiği yok. Bu yardım getirecek gemiyi Gazze halkı “Nuh’un Gemisi” olarak adlandırıyor. Çünkü bu gemi Gazze’ye hayat verecek.
        Eymen Halid bizi ziyaretinde ise daha duygusaldı. Kendisinin Hayfa’da yaşadığını ancak Hayfa’nın aslında bir Türk şehri olduğunu söyledi. Osmanlı’dan sonra Filistin topraklarında söz sahibi tek ülke Türkiye’dir, derken bunu gerçekten inanarak ifade ediyordu. Doğal olarak ta kendi topraklarınıza sahip çıkma hakkı sizin diyordu. Filistin şimdilerde çok konuşulan bir Kıbrıs gibi sizin toprağınız derken, aslında Kıbrıs için ne düşünüyorsanız bizim içinde aynısını düşünün demek istiyordu.

Diğer Arap ülkeleri özellikle Mısır ve Ürdün’ün aslında Filistin’e hiçbir katkıları olmadığı gibi zararlar verdiğini de anlatan Halid’in Türk hükümetine Filistin halkının sevgisini anlattığı cümleler gurur vericiydi. Dünya’daki fakir halkların gözü bundan sonra hep Türkiye’de olacak. O fakir halklar bilirler ki, bir yerde bir problem varsa, Türkiye o problemi adaletle çözmek için çaba sarf eder.

Mesela 2003’ten sonra Türkiye’nin dış politikasında çok önemli değişiklikler olduğunu söylediğimizde, buna karşı çıkarak; “2003’ten sonra Türkiye’nin dış politika değişimi sadece Türkiye için bir tarihsel değişim değildir. Dünya tarihi açısından önemli bir değişimdir”.diyerek aslında ihtiyaç duydukları bir anne şefkatini bir baba cesaretini Türkiye’den gördüklerini söylemeye çalışıyordu.

AYDER Başkanı Hidayet Yılmaz’da kendilerin “Rotamız Filistin, yükümüz insani yardım” kampanyası için 2 gemi satın aldıklarını, diğer İslam ülkelerinden de 6 gemi ilavesi ile 15 Mayıs’ta Gazze için 8 gemiyle yola çıkılacağını ve insanlık onurunu kurtaracaklarını söyledi.

Bu gemilerle Gazze'nin ihtiyacı olan demir, çelik, çimento, kuru gıdalar taşınacak. Yolcu gemisi ile de 50 ülkeden parlamenter ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Gazze'ye ulaştırılacak, böylece tüm dünyanın seyrettiği bir insanlık dramına çözüm yine Türkiye ile bulunmaya çalışılacak.

Dünya nimetlerinin her birini sınırsızca tattığımız bu günlerde, içecek su bile bulamayan, havadan başka kendilerine ait hiçbir şeyleri olmayan Gazze halkı Nuh’un Gemisini bekliyor. Sahi, biz bu gemiye nasıl katkı sağlayacağız?

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA