• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Not artırımından Konya da fazlasıyla kazanacak
29 Mart 2013 Cuma 16:17

'Not artırımından Konya da fazlasıyla kazanacak'

Konya Ticaret Odası (KTO) Başkanı Selçuk Öztürk, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poors (S&P)un not artırımının Türkiyeye daha fazla yatırım çekeceğini söyledi.
Başkan Öztürk S&P'nin Türkiye'nin kredi notunu ''BB''den ''BB+''ya yükseltmesini gecikmiş bir karar olduğunu ifade etti. Türkiye ekonomisinin uluslararası alanda gösterdiği ekonomik performansı teyit ettiğini kaydeden Öztürk, “Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olarak Türkiye’nin notunun daha yüksek olması gerekiyor. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da daha fazla vakit kaybetmeden not artırımına gitmelerini bekliyoruz. Genel olarak gerçekçi bir ekonomik program uygulayan Türkiye, istikrar ve mali disiplinden taviz vermemektedir.
Bu durumun yurt dışında da olumlu karşılanmaktadır. Ülkemiz şu an için dünyanın güvenli limanlarından biri konumunda. Kredi notumuzun artırılması bunun göstergesi. S&P'nin not artırımı Türkiye’ye daha fazla yatırımı çekecektir. Bu yatırımlar, hem ülkemizin üretimine ve istihdamına katkıda bulunacak hem de Türkiye’nin 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşmasını kolaylaştıracaktır. İç piyasaların da buna olumlu tepki vereceğini düşünüyoruz” dedi.
Dünya ekonomisindeki riskler devam ederken, Türkiye ekonomisindeki her olumlu gelişmeden kazanılan moralle Konya ekonomisini büyütmek için daha fazla gayret içerisinde olduklarını belirten Öztürk, “Ülkemizle birlikte Konya’nın da 2023 hedeflerine ulaşacağına inancımız artmaktadır. Ülkemizin not artırımından Konya’da fazlasıyla kazanacaktır. Tüm dünyadan şehrimize artan ilgi ortadadır. Yurt dışındaki temaslarımızdan da olumlu sonuçlar almaktayız. Bugün Türkiye’nin en fazla büyüyen şehirlerinden biri olan Konya’yı uluslararası ticaret şehri haline getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA