• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nitelikli gençler yurtdışına kaçırılıyor
04 Ağustos 2009 Salı 14:42

'Nitelikli gençler yurtdışına kaçırılıyor'

Yarına Umutla isimli gençlik projesinin bu haftaki konuğu Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu oldu

Birleşmiş  Milletler ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığının ortaklaşa çalışmaları olan S-UN fonundan alınan hibe ile Kulu Belediyesinin yasal temsilciliğini yaptığı Yarına Umutla isimli gençlik projesinin bu haftaki konuğu Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu oldu.

 Köseoğlu, Gençliğin Topluma Katma Değeri adlı  konuşmasında günümüz gençliğinin durumunu analiz etti.

 Yazar Köseoğlu , “ Düşünüyorum o halde varım.” diyen bir gençlik yerine “Tüketiyorum o halde varım.” Diyen bir gençliğin meydana geldiğini belirtti. Okumayan , kayıt dışı yaşayan , sınavlarla kuşatılmış ,yarışma programlarına umut bağlayan , tüketime endeksli, kaygısız ve milli manevi değerlerinden uzak bir gençliğin büyükçe bir sorun olarak Türkiye’nin önünde durduğunu vurguladı.Köseoğlu, kendini ifade edemeyen , dilekçe yazamayan “ ya, şey, yani, tamam” gibi kelimelerle konuşmaya çalışan yüzeyselliğe teslim , hedefsiz bir gençlikle karşı karşıya olduğumuzu belirtti.

Gençliğin durumuyla ilgili istatistikî bilgiler, araştırma raporları ve anketleri de analiz eden Ahmet Köseoğlu durumun vahim olduğunu, az da olsa iyi çalışmaların var olduğunu, bu güzel çalışmaların artarak devam etmesi gerektiğini belirtti.Türkiye’de gençliğin nitelikli olanlarının da başta ABD olmak üzere yurtdışına kaçırıldığını vurgulayan  Köseoğlu, beyin göçünün önüne geçilmesi gerekiyor dedi.

 Türkiye’de yüz binlerce gencin yarışma adı altında çılgınlıkların meydana getirildiği programlara koştuğunu  ifade eden Köseoğlu, gençliğimiz kolay para kazanmaya itilmekte, lotaryacılığa özendirilmektedir. Gençliğimiz bunlara kanmamalı, kendilerini nitelikli eğitime vermeli, kaygılı ve sorumlu olmayı, geçmişinden kopmadan geleceğe yönelmeyi, çokça kitap okumayı hedeflemesinin gerekliliğinin altını çizdi. Yapılan bir araştırmaya göre 15 yaşındaki gençlerin yüzde otuz ikisinin okuduğunu anlamadığını , yüzde elli ikisinin basit matematik problemlerini çözemediğini belirten Köseoğlu ÖSS mantığıyla şıklardan giderek soru çözmeye çalışan gençliğin , öğrenmeye değil yarışmaya doğru koştuğunu söyledi.. Türkiye’de kitap okumada gerilerdeyiz. Fakat dünyada televizyon izlemede ikinci sıradayız.  Bir yandan hazırcı yaşamayı tercih eden gençliğimiz var, bir  taraftan memleketine vatanına faydalı olmak isteyen nitelikli gençler var. Biz şimdi bu nitelikli sıra dışı örnekleri çoğaltarak, okumayı yükselterek, kültürel birikimimizi de biraz daha yukarı çıkartarak geleceğe iyi bir ülke olarak girebilmenin yollarını bulmamızın gerekliliğine değindi.

Kulu Kaymakamı Erkaya Yırık, Ahmet Köseoğlu’na yaptığı konuşmadan dolayı teşekkür edip semazen figürlü biblo hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA