• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nisanın son 2 haftasına dikkat
11 Nisan 2013 Perşembe 11:19

'Nisanın son 2 haftasına dikkat'

Bakan Eroğlu, tarımsal üretimde erken uyanma görüldüğünü belirterek "Nisan ve mayıs, geç zirai don riski bulunan aylar. Üreticilerimiz, risk haritalarımızı takip etsinler'' dedi.
Bakan Eroğlu, tarımsal üretimde erken uyanma görüldüğünü belirterek "Nisan ve mayıs, geç zirai don riski bulunan aylar. Üreticilerimiz, risk haritalarımızı takip etsinler'' dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Veysel Eroğlu, Türkiye'de her yıl yaşanan zirai don olaylarının bitkiler üzerinde önemli zararlara yol açtığına ve üreticileri çeşitli oranlarda ekonomik kayıplara uğrattığına dikkati çekti.
Meteorolojik faktörlerin etkisiyle meydana gelen zararlar arasında kültür bitkilerinin gelişme devresinde zaman zaman ortaya çıkan don olaylarının önemine işaret eden Eroğlu, "Ülkemizde tarımsal yönden çok tehlikeli olan donlar mart, nisan ve mayıs aylarında görülen ilkbahar geç donlarıdır. Bu donlar, bitkiler için en hassas dönem olan uyanma, çiçeklenme ve meyve bağlama dönemine rastladığı için ciddi risk yaratmaktadır" dedi.
"Nisanın son 2 haftasına dikkat"
Uzun yıllar değerlerine göre ilkbahar geç donlarının en son görülme tarihleri incelendiğinde Ankara civarında 1 Mayıs'a kadar, Malatya civarında 23 Nisan'a kadar don görülme riski bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:
"Nisan ayının 2. haftasında ülke genelinde bitkisel üretime zarar verecek önemli bir don olayı beklenmemektedir. Uzun yıllar ortalama verilerine göre nisan ayının 3. ve 4. haftalarında ise ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde zirai don görülme riski mevcuttur. Bu nedenle üreticilerimizin önümüzdeki süreçte ürünlerini zirai don zararlarından korumak veya zararlarını en aza indirebilmek için Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sayfasındaki Zirai Don Uyarı Sistemini kullanmaları, kurumumuzca yapılan zirai don uyarılarını ve web sayfasında yayınlanan Zirai Don Risk Haritalarını takip etmeleri faydalı olacaktır."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA