• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nijerya heyeti Konyada
21 Haziran 2010 Pazartesi 10:49

Nijerya heyeti Konya'da

Konya Valiliği ve THYnin destekleriyle, çeşitli sektörlerden Nijeryalı işadamı ve iş kadınlarının bulunduğu 34 kişilik heyet Konyada ikili iş görüşmelerine katıldı.
Konya Valiliği ve THY’nin destekleriyle, çeşitli sektörlerden Nijeryalı işadamı ve iş kadınlarının bulunduğu 34 kişilik heyet Konya’da ikili iş görüşmelerine katıldı. Heyet, Konya’daki işletmelerde incelemelerde bulundu. Konya’da üretim yapan AKTİSAD üyesi işadamlarının fabrikalarında gezi ve incelemelerde bulunan heyet üyeleri iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için gönüllü elçilik görevi yapma sözü verdi.
Konya’da ikili iş görüşmelerine katılan Nijeryalı heyet, AKTİSAD üyesi firmalarla birebir ticari bağlantılar kurdu, ön anlaşmalar yaptı. Başta tekstil ve ayakkabı olmak üzere, inşaat, mobilya, kozmetik, gıda, şekerleme, mutfak ekipmanları, gıda makineleri, plastik, mücevherat, kuyumculuk, peyzaj, medikal, hastana ekipmanları, ofis mobilyaları, bisküvi, çikolata, deri ürünleri, tarım ve hayvancılık sektörlerinde işadamlarıyla ikili iş görüşmeleri yapan Nijeryalı heyet, Konya ürünlerinin zenginliği ve kalitesinden çok etkilendiklerini kaydetti. Heyete ayrıca Mevlana Kalkınma Ajansı uzmanlarınca Konya hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Konya’nın ticari ve ekonomik kalkınması, yatırım ve ithalat olanakları hakkında bilgi verilen toplantıda Nijeryalı heyet üyeleri detaylı bir şekilde bilgilendirildi.

KARDEŞLİK İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRELİM
Konya’nın tarihi ve turistik mekanlarını gezme fırsatı bulan heyet üyeleri, Selçuklu Medeniyeti’nin başkenti olan Konya’da çok etkilendiklerini kaydetti. Hz. Mevlana’nın sevgi ve hoşgörü ile çerçevelediği düşünce ve görüşlerinden çok etkilendiklerini kaydeden heyet üyeleri, Konya’nın çok etkileyici bir kent olduğunu belirtti. Konya’da tarihi dokunun çok zengin olmasından dolayı kentin adeta bir tarih şeridi gibi olduğunu gördüklerini kaydeden heyet üyeleri, “Türkiye’nin merkezi bir bölgesinde yer alan Konya, hem kültürel zenginlikleri, misafirperverliği, ticari büyüklüğü açısından bizleri çok etkiledi. İstanbul’dan sonra geldiğimiz Konya, bir başkent olduğunu hissettiriyor. Konya’da bize gösterilen ilgi ve sevgiden çok etkilendik. Bu misafirperverlikten dolayı ilgili kurumları ve yetkililere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizler de Konya’dan bir ticari heyeti Nijerya’da ağırlamak misafir etmekten büyük onur duyarız. Selçuklu Medeniyeti’nin başkenti olan Konya, her yönüyle Nijerya ile kardeşlik ilişkilerini geliştirmelidir. Biz burada gördüğümüz bütün güzellikleri ülkemizde çevremizle paylaşacağız. Konya’dan tanıştığımız bütün dostlarımızı da en kısa zamanda Nijerya’da misafir etmek istiyoruz.” görüşlerini dile getirdi.

TİCARİ İLİŞKİLER DOSTLUKLA DEVAM EDECEK
Günün sonunda Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’la birlikte akşam yemeğinde buluşan Nijeryalı iş heyeti, gösterilen misafirperverlik ve sevgiden büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Konuk heyet, Konya’nın ekonomik ve ticari potansiyelinden çok etkilendiklerini ilişkilerin geliştirilmesi adına Konya’dan Nijerya’ya gidecek iş heyetini memnuniyetle misafir edeceklerini kaydetti. Yemekte bir konuşma yapan Vali Doğan, şunları kaydetti:
“Daha önce daha çok ticari ilişkilerini AB ile yürüten Türkiye, şimdi yüzünü bütün dünyaya dönmüş, dünyanın merkezinde bir küresel ticari düşünceyi benimsemiştir. Yumurtaları tek sepete toplama dönemi kapanmıştır. Türkiye artık büyük bir devlet olarak bütün ekonomik ve ticari stratejisini dünya üzerinde küresel bir yapılanma ile şekillendirmeye başlamıştır. Dünya ülkeleri Türkiye’nin bu yüksek potansiyelini fark etmişlerdir. Biz inanıyoruz ki Nijerya ve Türkiye arasındaki ilişkilerimiz sadece ekonomik alanlarla sınırlı kalmamalıdır. Para bizim kültür değerlerimizde her şey demek değildir. Bizim aziz milletimize göre temel olan daima insanlık olmuştur. Konya’da bizler Hz. Mevlana’nın huzurunda onun yolunu izleme gayreti içinde bulunuyoruz. İnanıyoruz ki insan bütün bir insanlığa sevgi ve aşkla bakmalıdır. Bu açıdan sadece iki ülke ilişkilerinde ticaretle yetinilmemeli, sevgimizi, dostluğumuzu, şefkatimizi ve düşüncelerimizi paylaşmalıyız. Ülkemiz dünyanın bütün bölgeleriyle ilgilidir. Nijeryalı işadamlarımızla sadece ticari ilişkiler değil, iyi dostluklar da kurmak istiyoruz.”

KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİR DÜNYA OLMAYACAK
AKTİSAD Başkanı Ali Akın ise TUSKON Dünya Ticaret Köprüsü zirvesine katıldıktan sonra Konya’ya gelen Nijerya heyetini misafir etmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Biz biliyoruz ki, ticari ve ekonomik ilişkilerdeki güvene dayalı ikili ilişkiler gelecekte çok daha önemli meyveler verecek. Bizlerin başlattığı bu dostluk ve kardeşliği çocuklarımız daha derin bir şekilde devam ettirecekler. Hz. Mevlana’nın İslam’la çerçevelediği sevgi ve kardeşlik atmosferi bütün dünyayı barış ve refaha kavuşturacak. Dünyanın tüm acı çeken milletleri bu atmosferi soluklayarak mutluluğa ulaşacak. Sevgi, barış ve kardeşlik duygularımız, ticari ve ekonomik alanda işbirliğiyle devam edecek. Komşusu aç iken tok yatan insanların olmayacağı bir dünya ancak bu şekilde kurulacak. Yaptığımız bütün bu etkinlikler bu mana değerleri etrafında bir dantela gibi nakış nakış işlenmektedir. Bugün bu heyeti Türkiye’ye getiren Nijerya Türk Koleji öğretmeni arkadaşlarımız bu başarının mimarlarıdırlar. Fedakar ve yiğitçe gurbet ellerde Türkiye’nin sevgi ve kardeşlik elçileri olan hasbi kardeşlerimiz, bizim en büyük gurur kaynağımızdırlar. Bu güzel çalışmalarda emeği geçen çok değerli kardeşlerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyor, her birini alınlarından öpüyorum.” diye konuştu.

Konya Valisi Doğan heyet üyelerine semazen figürü takdim ederken, AKTİSAD Başkanı Ali Akın İngilizce yedi öğüdün yer aldığı tablo, THY Konya Müdürü Ahmet Postallı ise uçak maketi hediye etti. Nijeryalı heyet üyeleri de Vali Doğan ve diğer protokole çeşitli hediyeler sundu
YORUMLAR
dostluk
mehmet uçar
iyi bir futbolcu istiyoruz...
85.110.233.159
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA