• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
New York Times Davutoğlu için ne dedi?
11 Haziran 2011 Cumartesi 11:33

New York Times Davutoğlu için ne dedi?

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yarın yapılacak seçimlerde milletvekili olabilmek için ilk kez yarıştığını yazdı
     ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yarın yapılacak seçimlerde milletvekili olabilmek için ilk kez yarıştığını yazdı.
     Gazetenin Konya mahreçli, Anthony Şadid imzalı ''Başarılı Diplomat Siyaseti Deniyor'' başlıklı haberinde, ''entellektüel ve tatlı dilli Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun yarınki seçimlerde milletvekili olabilmek için ilk kez yarıştığı'' belirtildi.
     Davutoğlu'nun, 2002 yılında dış politikada baş danışmanlık görevini üstlenmesinin ardından Türkiye'nin dış politikasının ve bu kapsamda da komşularla sıfır sorun politikasının mimarı olarak ortaya çıktığı vurgulanan haberde, ''Malezya'da ve Türkiye'de 15 yıl uluslararası ilişkiler profesörü olarak görev yapan Davutoğlu'nun vizyonunun çekiciliğinin, kendisinin dikkatleri ve alkışları toplamasına yol açtığı'' belirtildi.
     Türkiye'de siyasetçilerin milletvekili olmadan bakan olarak görev yapmalarının ender görüldüğü de kaydedilen haberde, Davutoğlu'nun memleketi Konya'da AK Parti 1. sıra milletvekili adayı olduğu anımsatıldı.
     Haberde Konya'da seçim kampanyası sırasında gazetenin röportaj yaptığı Davutoğlu'nun, ''Bir akademisyen olarak bu kendim için planladığım bir hayat tarzı değildi. Şimdi kendimi her yerde görüyorum. Okumaya, düşünmeye, yazmaya, çalışmaya ve yalnız kalmaya zamanınız olmuyor'' dediği belirtildi.
     AK Parti'nin yarınki seçimleri kazanmasının beklendiği, ancak tek bilinmeyenin partinin ne kadar çoğunluk sağlayarak kazanacağı olduğu kaydedilen haberde, AK Parti döneminde Türkiye'nin bölgede ve ötesinde profilinin belirgin şekilde yükseldiği, bunda Davutoğlu'nun diplomat olarak başarısının önemli rol oynadığı da vurgulandı. AK Parti'nin politikalarının ülkenin yoksul kesimi için etkin bir yönetim sağladığı, aynı zamanda partinin muhafazakar temelini yansıtan kapitalist sınıfı da güçlendirdiği yorumu yapılan haberde, geçmişin liderlerinin aksine Türkiye'nin bugünkü liderlerinin, adına konuştukları halkı daha iyi yansıttıkları belirtildi. Bu kapsamda Davutoğlu'nun da Konya'da ayakkabıcılık sektörüyle ilgili katıldığı bir konferansta dedesinin ayakkabı dükkanının olduğunu söylediği kaydedildi.
     Davutoğlu'nun son 8 yılda Suriye'yi 60'ın üzerinde ziyaret ederken kendi memleketi Konya'yı sadece 20 kez ziyaret ettiğini söylediği de belirtilen haberde, Dışişleri Bakanının Konya'da her kesimden insanla görüştüğü, onları dinlediği, AK Parti'ye destek vermeyenlerin bile kendisine kahve ikram ettikleri ifade edildi.
     Haberde son olarak Davutoğlu'nun, ''Dış politikanız ne kadar sofistike olursa olsun, eğer kamuoyunda temeli yoksa o dış politika sürdürülebilir olamaz. Bu demokrasi'' dediği de bildirildi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA