• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nefes darlığına dikkat!
18 Ocak 2012 Çarşamba 15:18

Nefes darlığına dikkat!

Her geçen gün artan çevre sorunlarının başında gelen hava kirliliği, kalp krizini tetikliyor. Özellikle hava kirliliğinin arttığı bu mevsimde uzmanlar, kalp hastalığı olanların ya da obezite, diyabet,
Genellikle akciğer üzerindeki olumsuz etkilerini bildiğimiz hava kirliliği, kalp sağlığını da tehdit ediyor. Özel Medline Konya Hastanesi’nden Doç. Dr. Mete Alpaslan, hava kirliliğine uzun süre maruz kalan kişilerin kalp yetmezliği şikayetlerinde artış olduğunu söyledi. Doç. Dr. Alpaslan şöyle konuştu: “Hava kirliliği dendiğinde esas olarak kastedilenler havadaki küçük parçacıklar, ozon, karbon monoksit, sülfür oksit, azot oksitler ve kurşundur. Bunlar arasında, özellikle gaz formunda olmayan, küçük parçacıklar kalp sağlığı için tehdit oluşturuyor. Bu parçacıklar da dolaşıma geçerek kalp ve damar hastalığı riskini artırmaktadır. ‘Solunabilir kaba parçacıklar’ olarak da adlandırılan bu parçacıklar, özellikle yol kenarlarında veya tozlu üretim yapılan sanayi siteleri civarında oturanları etkiliyor. Havadaki bu zararlı maddelerin esas kaynağı tüketilen fosil yakıtları ve sanayide yapılan yanma işlemleridir. Dolayısıyla taşıt trafiğinin yoğun olduğu veya özellikle tozlu üretim yapılan sanayi bölgelerinde yaşayanlar bu maddelere daha fazla maruz kalıyor.”
NEFES DARLIĞI, GÖĞÜS AĞRISINA DİKKAT!
Doç. Dr. Alpaslan, özellikle hava kirliliğinin arttığı bu mevsimde kalp hastalığı olanların ya da kalp hastalığı açısından yüksek risk taşıyan obezite, diyabet, yüksek kan basıncı olan hastaları dikkatli olmaları konusunda uyardı.  Nefes darlığı, çarpıntı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlerin kalp hastalığına işaret ettiğini belirten Doç. Dr. Alpaslan, bu tür şikayetlerde zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerektiğinin altını çizdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA