• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nefes darlığı, öksürük KOAHın belirtisi olabilir
28 Ekim 2010 Perşembe 17:28

Nefes darlığı, öksürük KOAH'ın belirtisi olabilir

BSK Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Mete Duruk, sigaranın yol açtığı ve dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan KOAH ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, yani bilinen adıyla KOAH, akciğerlerimizdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak, nefes alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile karakterize bir hastalık. Aslında toplumda oldukça yaygın olarak görülen KOAH, yeterince bilinen bir hastalık değil. Kişiyi zamanla başkalarının desteğine bağımlı hale getirmesi, kalıcı işgücü kayıplarına neden olması, KOAH'ı toplumsal anlamda da ciddiye alınması gereken bir sorun haline getiriyor. Dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan bu hastalığın, önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.

KOAH, ileri evresinde nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi yakınmalara yol açıyor. Bu şikayetler sinsice başlayıp, aylarca, hatta yıllarca devam edebiyor ve giderek artma gösteren bir seyir izliyor.

Ancak hastaların önemli bir kısmında, özellikle erken dönemde belirtisiz olabilmesi ya da başka hastalıklarda da örtüşen bazı şikayetlerin oluşması tanıyı geciktiren bir etken oluyor. Belirtiler, öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı şeklinde olduğu için birçok kişi yaşanan bu şikayetleri sigaraya bağlı masum değişiklikler olarak algılıyor. Bu da, hastalığın geç teşhisine yol açıyor. Hastalık tedavi edilmediği taktirde yavaş yavaş ilerliyor. Orta ve ileri evrede alevlenmelerle kendini gösteriyor. Hastanın doktora gidiş sebebi de çoğu kez bu alevlenmeler oluyor. Hızla kötüleşen çoğu hasta, ya hastaneye yatıyor ya da yoğun bakıma gereksinimi duyuyor. Hastaların ölüm nedeni ilerleyen solunum yetmezliği oluyor. Daha sonra ise kalp yetmezliği ve enfeksiyonlardan kaynaklanan kayıplar geliyor.

KOAH’ın en önemli sebebi nedir?
KOAH'ın sıklığı ile sigara içme oranları birbiriyle yakından ilgili. Yapılan araştırmalara göre, KOAH olgularının yüzde 80 ile 90'ının nedeni sigara.Sigara içen her beş kişiden birinde KOAH gelişme riski bulunuyor.

Sigara içmeyen kişilerde de KOAH görülebiliyor mu?
KOAH riski taşıyanlar sadece sigara içenler değil. Daha önce sigara içmiş olan ve sürekli sigara dumanına maruz kalan kişilerde de KOAH gelişebiliyor. Ayrıca KOAH'ın, kimyasal dumanlara ve organik tozlara maruz kalma sonucu da oluşması mümkün.

Hastalığın tanısı nasıl konuyor?
KOAH için doğru tanıyı koyabilmek ve hastalığın erken, orta, ileri ya da son evrede mi olduğunu doğru tespit edebilmek, tedaviyi etkileyen önemli bir ayrıntıyı oluşturuyor. Solunum fonksiyon testleri, akciğer grafisi gibi görüntüleme yöntemleri sayesinde hastalığın şiddetini, evresini belirleyerek, ona göre tedavi ve takip planı hazırlıyoruz.

Nasıl tedavi ediliyor?
KOAH'ta üç türlü tedavi uygulanıyor. Birincisi, hastalığın ilerlemesini yavaşlatan asıl tedavi; diğeri, hastalığın seyrini değiştirmeyen, ancak hastanın şikayetlerini azaltan rahatlatıcı, semptomatik tedavi; üçüncüsü ise KOAH'lı hastanın geri kalan mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanmasını sağlayıp yaşam kalitesini artırmaya yönelik uygulanan rehabilitasyon tedavisi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA