• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nedir bu Model Ortaklık?
08 Aralık 2009 Salı 16:39

Nedir bu 'Model Ortaklık?'

ABD ile ilişkilerde şimdi yeni bir kavram var: Model Ortaklık
Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri arasında "model ortaklık" kavramı yeniden gündeme geldi.

Daha önce açıklanan "Model ortaklık" kavramının içi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kritik Beyaz Saray görüşmesinde dolduruldu.

Erdoğan ve Obama, ortaklığın sınırlarını ve içeriğini belirledi.

Oval Ofis'teki görüşmede Başbakan Erdoğan'ın söyledikleri biraz ipucu verir nitelikteydi:

"Sayın Başkan'ın ilk ziyaretini ülkemize yapmış olması ve Türkiye-ABD arasındaki dostluğu model ortaklık olarak tanımlamış olması Türk siyasetinde ve bizler üzerinde farklı bir süreci işaret etmişti. Artık model ortaklıkla ikili ilişkilerimiz içinin nasıl doldurulacağı sürecinde önemli adımlar atıldı. Tabii ki bunun ekonomik, bilim, sanat, askeri, teknoloji alanında bir çok bölümü var"

Model ortaklık, daha çok güvenlik alanında yoğun işbirliğini ifade eden "stratejik ortaklığın" bir adım ilerisi...

Stratejik işbirliğinin, altyapısını ekonominin oluşturduğu güvenlik alanı anlamına geldiğini belirten Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu USAK Başkanı Sedat Laçiner, ABD'nin maksadının Türkiye ile ilişkilerini dünyaya örnek gösterebilmek olduğunu söyledi.

Laçiner, Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye ile geliştirilecek özel ilişkinin Mısır'a, İran'a Orta Asya ülkelerine örnek olması arzusunda arzusunda olduğunu, o yüzden bu coğrafyada Türkiye'nin sözünü daha çok dinlemeleri gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin Ortadoğu'nun yükselen gücü olduğunu söyleyen Laçiner, Amerika Birleşik Devletleri'nin de bundan yararlanmak istediğini sözlerine ekledi.

Model Ortaklık Ne Getirecek?

Model ortaklık çerçevesinde iki taraftan toplam 4 bakan yılda iki kez toplanacak. Türkiye adına iki bakan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan koordinatör olacak.

Ortak bir Türk-Amerikan Konseyi kurulacak. Böylece Türk-Amerikan ilişkilerindeki yaklaşık 15 milyar dolarlık ticaret hacmi arttırılacak.

Türkiye ile Amerika arasında 10 yıldır gündemde olan ancak hayata geçirilemeyen nitelikli sanayi bölgesi kurulması planı da yeniden ele alınacak.

Siyasi Alanda da Gelişmeler Bekleniyor

Erdoğan-Obama görüşmesinde ayrıntıları ortaya çıkan model ortaklığın dışında iki ülke ilişkilerinde siyasi olarak da gelecek dönemde önemli gelişmeler bekleniyor.

USAK Başkanı Laçiner, Türkiye'nin en önemli beklentisinin Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalanmalarının ortadan kaldırılmasında ABD'nin üzerine düşeni yerine getirmesi olduğunu söyledi.

Türkiye'nin artık küresel bir güç olduğunu, ona göre muamele gördüğünü söyleyen Laçiner, en hassas en hayati konuların bir "partner" gibi görüşüldüğünü, bunun çok iyi bir başlangıç olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin dış politikaları ile küresel bir güç olduğunun tescillendiği görüşme, iki ülke ilişkilerinde de yeni ve daha yakın bir döneme girildiğinin işareti olarak değerlendiriliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA