• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Neden olmasın..
29 Eylül 2012 Cumartesi 08:31

Neden olmasın..

Bir gazetecinin "ABD ve Avrupa'da örnekleri var. Zenginlere ilave vergi düşünüyor musunuz" sorusuna, Başbakan Erdoğan "Niye olmasın. Beklediğimizi alamıyorsak bir şeylerin olması lazım" yanıtını verdi

Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak askeri birlik kurmak için çalışmalar başlattığı iddia edildi. Konuyla ilgili Azerbaycan basınına açıklamada bulunan Azerbaycan Milli Meclis Güvenlik ve Savunma Komitesi üyesi Zahid Oruç , Türkiye ve Azerbaycan'ın ortaklı askeri bir güç oluşturmayı amaçlandığını söyledi.

Oruç, konuyla ilgili teklifin bu hafta başında yapılan komitenin toplantısında gündeme getirildiğini, teklifin komitenin diğer üyelerince de destek gördüğünü belirtti.

Kurulacak askeri birliğin bölük, alay ve tabur formatında olmasının beklendiği kaydedildi. Askeri birliğin her türlü savaş ve terörle mücadele konusunda özel eğitileceği bildirildi.

Azerbaycan basınına göre komite üyeleri, iki ülke arasında ortak askeri birliğin oluşturulması için ek yeni kanun düzenlemesine gerek olmadığını, bu konunun iki ülke arasında var olan 'Stratejik İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması' kapsamında hayata geçirilebileceğini ifade etti.
Başbakan Tayyip Erdoğan, zengine ek vergi uygulamasına gerektiğinde geçilebileceğinin sinyalini verdi. Erdoğan, Sabah Gazetesi yazarı Süleyman Yaşar’ın “Dolaylı vergiler genellikle artırılıyor. Yalnız siz şunu söylediniz: ‘TÜSİAD’a baktım; tamam vergilerini ödüyorlar ama istenilen düzeyde değil.’ Dünyada aşırı finansal kazançlardan dolayı zenginlere ilave vergiler getiriliyor. ABD’de Obama, Fransa’da Holland yüzde 75’e çıkardı, biliyorsunuz, 1 milyon Euro’nun üzerinde...Siz de böyle birşey düşünüyor musunuz? sorusuna “Niye olmasın. Beklediğimizi alamıyorsak bir şeylerin olması lazım” yanıtını verdi. Erdoğan, ATV, A Haber ortak yayınında Gündem Özel programında gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

NEDEN OLMASIN"

Zenginlere ilave vergi neden olmasın. Beklediğimizi alamıyorsak bir şeylerin de olması lazım. Onlar zaten işi iyi bildiği için, onların finans yöneticileri bu işi iyi bildikleri için en çok parayı kazanan finans. Yatırım falan hak getire. Bir kısmı da yatırımdan elini eteğini çekiyor. Geçenlerde birine söyledim, en kısa yoldan para nasıl götürülür ona bakıyorsun. Yatırım yap da arkadaşlar seni hayırla yad etsinler. Ama finans sektöründeki olayda kolay kolay hayır dua gelmez. Çünkü vatandaşın bedduası çok kötüdür.

MÜTEAHHİTLER BİZE GELİYOR

Bir defa bazı bizim inşaat firmaları var ki ne yazık bunlar finansman yönetimini hiç bilmiyor. Bankalarla iş yapıyorlar. Bankalar vicdansız, gelir seni gırtlaklar, hiç acıması yok. Yani orada incik büncük yazılmış sözleşme seni aldatmasın. Orada neler var neler. Orada ‘bir ay içinde ödeme yapacaksın’ diyor. Bu sefer müteahhit firma sıkışıyor. Geliyorlar bize: ‘Biz ne yapacağız?’ ‘Diyoruz, kusura bakmayın yapacak bir şeyimiz yok.’ Bunların içinde büyükler de var. Çalışırken özsermayeleriyle çalışmıyor büyük kısmı. Hep krediyle çalışma noktasına geliyorlar. Bankalar da bakıyorsunuz belli bir yere kadar bu krediyi veriyor, bakıyorlar ki sinyaller kırmızı bu sefer hemen geri çekiyorlar. Ama geneli itibariyle böyle mi? Hayır, ona katılmıyorum. Gayrimenkul Türkiye için yine en önemli sektörlerden birisidir.

LOJMANLAR SATILACAK

Gayrimenkullerle ilgili her şey bana geliyor. Ciddi sorunlar var. Öyle dönemler yaşandı ki ülkemizde, madenlerden tutun gayrimenkullere kadar çeşitli alavere dalavere. Yeni yakaladık. Ucuz imkanlarla elde ediyorlar sonra cüzi rakamlarla kiralıyorlar. Görünce şok oldum. Belki birilerinin canı yanacak ama biz de bu adımı atmalıyız. Öncelikle devletin kendi gayrimenkullerinden başlıyoruz işe. Lojmandı vesaireydi hepsini satışa çıkarıyoruz. Kamuda tasarrufu daha da yaygınlaştıracağız.”

AVRUPA'DA DURUM NE?

2008’den sonra Avrupa’yı etkisi altına alan ekonomik krizle bir çok ülke zenginlerden alınan “varlık vergisini” geri getirmeyi tartışmaya başladı. Bu konuda en sert tepkiyi ise Fransız işadamları gösterdi. Fransa’nın en zengin işadamı olarak bilinen Bernard Arnault’ın, Sosyalist Fransız hükümetinin “çok zenginler”den almak istediği “varlık vergisi”ni protesto etmek için Belçika vatandaşı olacağı yolunda iddialar gündeme geldi.
FRANSA: Avrupa’nın en büyük 2’nci ekonomisi Fransa’da hükümet “çok zenginler”den varlık vergisi almayı istiyor.
ALMANYA: Ekonomik krizin ardından zenginlerden alınması tartışılan varlık vergisiyle ilgili çalışmalar devam ediyor.
İSPANYA: Hükümet 2008 yılında kaldırılan varlık vergisini ekonomik krizle geri getirmeyi konuşuyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA