• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Necip Fazıl Türk milletine şuur veren bir şairdi
25 Mayıs 2009 Pazartesi 11:17

'Necip Fazıl Türk milletine şuur veren bir şairdi'

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinde bu hafta, Türk dünyasının önemli şairlerinden Necip Fazıl Kısakürek ve şiirleri konuşuldu.
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nde bu hafta, Türk dünyasının önemli şairlerinden Necip Fazıl Kısakürek ve şiirleri konuşuldu.
 Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin’in konuşmacı olarak katıldığı programda, Çetin, Necip Fazıl ve şiirleri hakkında önemli tespitlerde bulundu.
Necip Fazıl’ı anlamadan yargılamanın çok yaygın bir durum olduğunu belirten Prof. Dr. Nurullah Çetin, “Hem İslamî hassasiyeti olan hem de eküler olan kesim tarafından anlaşılamadan yargılanmış bir şairdir Necip Fazıl. O, modernizmle cebelleşen bir şairdir. Necip Fazıl’ın fikriyatını iki döneme ayırabiliriz. Necip Fazıl’ın lehine fikir beyan edenler onun ilk dönemini cahiliye dönemi olarak adlandırdıkları için önemsemezler. Bana kalırsa Necip Fazıl’ın ilk döneminde çağa tanıklığı söz konusudur. Onu anlayabilmek için Tanzimat’tan bu yana gelen modernizmi iyi tahlil etmek gerekir. Seküler çizgidekiler Necip Fazıl’ı Baudelaire çizgisinde bir şair olarak görür. Baudelaire modernizmin buhranını derinden yaşamıştır” dedi.
Necip Fazıl’ın bohemlikten insanlığa intikal etmiş bir şair olduğunu ifade eden Çetin, “ Mümin olmak Müslüman olmayı gerektirir. Batı modernizmi ise insanı ilahlaştırmıştır. Hümanizm başlangıçta baskıcı kiliseye karşı insan özgürlüğünü savundu. Böylece modernizm insanı böcekleştirdi. Frans Kafka’nın Değişim’nde bunu görebiliriz. İnsan kapitalizmin makinenin emrine verildi. Modernizm insanı Necip Fazıl’ın deyişiyle insanı duvarda ezilmiş bir böcek hâline getirdi. İslam kültürü ise bu anlayışta değildi. İslam’da insan değerlidir. Bu buhranı yaşayan bir şair de Orhan Veli’dir. Ancak Orhan Veli düşüncelerini komik bir şekilde anlattı. Necip Fazıl ise aynı düşünceleri trajik bir şekilde ele aldı. İslam’ı anlamayan kendisini bohem hayatına verir ve düşünmek istemez. Kaldırımlar şiiri modern krizin ifadesini bulduğu önemli bir şiirdir” diye konuştu.
Ayrıca Nurullah Çetin, Necip Fazıl’ın Türk milletine şuur veren bir şair olduğunun altını çizerek, onun şiirlerini anlayarak okumak gerektiğine vurgu yaptı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA