• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Necdet Özel: Kandile girerim
21 Haziran 2012 Perşembe 10:50

Necdet Özel: Kandil'e girerim

Genelkurmay Başkanı Özelin, hükümetin karar vermesi durumunda TSK'nın Kandile girmeye hazır olduğu mesajını verdiği öğrenildi.

Genelkurmay Başkanı Özel’in, hükümetin karar vermesi durumunda TSK'nın Kandil’e girmeye hazır olduğu mesajını verdiği öğrenildi.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel bu değerlendirmeyi Dağlıca’da 8 askerin şehit olduğu saldırıdan bir gün önce Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’ye yaptı. BBP’nin eski genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili ortaya atılan iddialara ilişkin Orgeneral Özel’le görüşmek için Genelkurmay Karargahı’na giden Destici şunları anlattı:

BEN SORDUM

“Sayın Genelkurmay Başkanımızı ziyarete gittiğimizde konuyu PKK terörüne de getirdik. Sanki içimize doğmuş gibi... Hain saldırılara, son günlerde birer birer verdiğimiz şehitlere dikkat çektim. ‘Paşam onlarca şehit veriyoruz. Bunun kaynaklandığı yer belli. Kandil’e girip, bu işi kökünden toptan çözebiliriz diye düşünüyorum. Kandil’e girip, çözemez miyiz?’ diye sordum.

ELBETTE GİRERİZ

Bana şu yanıtı verdi: ‘Elbette gireriz. Eğer siyasi irade bunun için karar verir, uluslararası alandan gelecek baskıyı göze alır ve karar verirse, biz Kandil’e kadar gider, içine gireriz. Bir zayiat olmaz mı? Askeri harekat bu, elbette olur. Az mı olur, çok mu olur bunu kimse bilemez. Ama siyasi irade bunu da dikkate almak zorunda. Bizim işimiz en az zayiat vermeyi sağlamaktır.’

TSK’YA HAKSIZLIK YAPILIYOR

Paşa, sorunun çözümünde tek suçlu olarak TSK’nın gösterilmek istenmesinden de rahatsız. ‘27 yıldır terörle mücadele eden orduya haksızlık yapılıyor’ dedi.

ORDUNUN SİYASİLEŞMESİNDEN ÇEKİNİYOR

Paşanın rahatsız olduğu bir diğer nokta da, Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmak istenmesi. TSK’nın siyasete müdahale etmesinin önüne geçmek gerekçesiyle Genelkurmay’ın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasına neden karşı olduğunu şöyle anlattı: ‘1949-1960 yılları arasında Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlıydı. Ne oldu 1960’da?. Benim asıl endişem şu: Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandığında TSK siyasileşir. Bazı bakanlıklarda olduğu gibi personel, iktidar hangi siyasi partideyse onun elemanı gibi çalışmaya başlar. Bu da gayet normal. Ancak bu askeri anlamda birçok zafiyeti beraberinde getirir.’ Bu değerlendirmeden sonra ben de kendisine hak verdim.

ULUDERE’DE HER ŞEYİ PAYLAŞAMAYIZ

Sayın Özel, Uludere olayında da TSK’ya haksızlık yapıldığını belirterek, ‘Bazı şeyleri açıkladık ama devletin güvenliği açısından her şeyi kamuoyu ile paylaşmamız mümkün değil’ dedi.

SEYYAR KARAKOL

Ben kendilerine özel birliklerden oluşan seyyar karakollardan bahsettim. 2 bin kişilik seyyar karakollarla PKK ile daha iyi mücadele edileceğini, bu karakollardakilerin bölgeyi çok iyi bilen, orada daha önceden görev yapmış, özel eğitimden geçmiş profesyonellerden oluşması gerektiğini söyledim. Bu görüşüme destek verdi.” (Hürriyet)

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA