• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ne kadar hasta olsa da insan bunu istiyor!
14 Mayıs 2010 Cuma 12:16

Ne kadar hasta olsa da insan bunu istiyor!

Prof. Dr. Ahmet Kalender, hastaların, doktorlardan sorunlarını tümüyle ve hemen çözmesini değil, öncelikli olarak güler yüz, anlayış ve candan yaklaşım beklediğini söyledi.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kalender, hastaların, doktorlardan sorunlarını tümüyle ve hemen çözmesini değil, öncelikli olarak güler yüz, anlayış ve candan yaklaşım beklediğini söyledi.
    

Kalender, Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen Hasta Özerkliği Sempozyumu'nda, kişiler arası iletişimde, asimetrik, simetrik ve paralel olmak üzere 3 tür ilişki bulunduğunu belirtti.
    

Hekim-hasta ilişkisi noktasında paternalistik (hastaya genel hatlarıyla durumu söyleyen-otoriter), bilgilendirici (hastaya alternatifleri sunup, tercihi hastaya bırakan), ''yorumlayıcı'' ve bir arkadaş ya da dost gibi hastayı yönlendiren ''müzakereci'' modellerin olduğunu belirten Prof. Dr. Kalender, ancak her bir yaklaşımın olumlu-olumsuz yanları olduğu için bunlar arasında bir modele ''şu daha iyidir'' denilemeyeceğini ifade etti.
    

Yapılan araştırmalarda hastaların bir doktorda öncelikle ''empatik yaklaşım ve güler yüz'' aradığının ortaya konulduğunu ifade eden Prof. Dr. Kalender, şunları kaydetti:''Doktorun güler yüzlü olması çok önemlidir. Bazen hasta olmayan bir kişi, 'acaba bende çok kötü bir hastalık mı var ?' diye korka korka doktora gidiyor, belki de hiç hastalığı yok, sorunu psikolojik... Özellikle böyle durumlarda güler yüzlü bir hekim tarafından karşılanmak hastaya, başlı başına bir tedavi oluyor. Bu nedenle doktorlarımızdan hastayla doğru iletişim kurma noktasındaki beklentimiz, içinden gelerek yapmasa da, tebessüm eder bir yüz ifadesi ve güler yüzle hastayı karşılamasıdır. Doktorlarımızın ağır iş yükü nedeniyle gülmeye pek halleri yok biliyorum, ancak onlardan bu konuda özveri bekliyoruz.''
 
-''EFENDİM HAKLISINIZ, SORUN HASTANE YÖNETİMİNE MUTLAKA İLETİLECEK''-
 
Artık hastanelerde de insan odaklı yaklaşımın başladığını, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının buna kendilerini bir an önce alıştırması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Kalender, ''Hastaneler, tıpkı banka ve GSM şirketleri gibi artık hastayı hasta gibi değil müşteri gibi karşılayacak. Bir sağlıkçı, hasta büyük bir tepki gösterse bile 'efendim haklısınız, sorun hastane yönetimine mutlaka iletilecek' yumuşaklığında karşılığını verecek. Bu değişime hekimlerin da ayak uydurması gerekiyor. Biz bunu kendiliğimizden hastanede başaracağız ya da kanun koyucular bunu bir şekilde sağlatacak'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA