• Konya10 °C

Mustafa Azılıoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ne haktan korkar ne hicap çeker

19 Ocak 2009 18:53
Günümüzde birçok şey değişmeye başladı. İnsanların oldukları ile yaptıkları şeyler arasında ciddi tenakuzlar terslikler görülür oldu. Kişilere kurumlara yakışmayan fiiller uluorta her yerde konuşuluyor. Kişilerin ahlaki zafiyetleri kabul edilebilir ama kurumlarda yaşanan erozyon mümkün değil kabul edilemez. Hele birde değerler üzerinde erozyon söz konusu olunca yanlışlar komedisi adına her şey normal kabul edilmeye başlar, bu durum ise toplumların sonunu hazırlar.
Kişilerin ahlak ve karakterleri sağlam olursa, doğru esaslı işler ortaya çıkar. Doğru birey doğru toplumların bir sonucudur. Bunun terside mümkün olabilir. Bireyden aileye oradan topluma daha sonra ulusa millete bunu şamil kılabiliriz. Kişisel ve kurumsal alanda bir ahlak erozyonunun yaşandığını görmemek saflık olur. Hukuk ve adli kayıtlar göstermektedir ki, toplum bir geçiş değişimi yaşamaktadır.

“Bize ne oluyor” sorusunun cevabı bulunmadan bir şey üretmek doğru olmaz. Zira toplumların kişilerin kurumların ana hayat kaynağı ahlaktır. Kişisel ve kurumsal çıkarlar, toplumun veya ana bütünün ana kütlenin üstüne çıkması ile hücreden organizmaya doğru devam eden yapısal bozulma başlar ve bir gün ana yapı ortada bulunmaz. Ahlakın olmadığı yerde hukuk dâhil hiçbir şey barınamaz. Her şey formülüne uydurulur. Ahlaklı erdemli ehil ve layık insanlar her yerde aranıp bulunup, iş ehline tevdi edilmedikçe yozlaşmalar sinsi bir şekilde kurumları yok eder, nifak anarşiye zemin hazırlar.

Temiz toplumda örnek kişiler vizyonda olmak durumundadır. Kişileri kurumları toplumları çözebilmek haklarında karar verebilmek için ne yaptıkları ne ile meşgul olduklarına bakılır. Erdemli kişiler ve toplumlar ahlak ve medeniyet sahalarında mesafe alır. Yapılan işler kişilerin ve toplumların aynasıdır. Kişiliğin en güzel temayüz etmiş hali, ahlaken ilerleme kat etmektir.

Gidişatı doğru yöne teşmil edecek olan irade yüksek ahlak ve fazilet sahibi, yüksek kişilikli toplum önderlerinin elinden olacaktır. Onlarında bozulması ise büyük kıyamın habercisidir. Ona ise hiç kimse dur diyemez. Efes Babil kalıntıları belki bir ipucu verebilir günümüz insanlarına.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuklu'da teravih buluşmaları devam ediyor
  • Konya'da fuhuş operasyonu
  • Konya'da cip takla attı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Afganistan'da bombalı saldırı! Onlarca ölü var
  • "Zam olmaması için çalışıyoruz"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA