• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nazik Gölüne 50 bin yavru bırakıldı
19 Ekim 2011 Çarşamba 17:26

Nazik Gölü'ne 50 bin yavru bırakıldı

Bilinçsiz avlanma sonucu balık stokunun azaldığı Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Nazik Gölü'ne, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 50 bin yavru balık bırakıldı.
Bilinçsiz avlanma sonucu balık stokunun azaldığı Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Nazik Gölü'ne, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 50 bin yavru balık bırakıldı.
Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz, bu çalışma ile Nazik Gölü'ndeki balık miktarını artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Ahlat'ın 16 kilometre kuzey batısında yer alan Nazik Gölü'nün, 44,5 kilometrelik yüz ölçümüne sahip olduğunu bildiren Korkmaz, şöyle devam etti:

''Suları tatlı olan gölün en önemli özelliği, kış aylarında donmasıdır. Nazik Gölü'nde aynalı sazan, siraz, sazangillerden havuz balığı bulunmaktadır. Ancak yıllar boyu yapılan bilinçsiz avlanma sonucu, göldeki balık potansiyeli bitme noktasına gelmiştir. Gölde balık stoklarının azalması nedeniyle, 2010 yılında gerek su ürünleri kooperatifi ve gerekse ilçedeki diğer sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, toplantılar yapıldı. Bu toplantıların ardından su ürünleri varlığının korunması amacıyla göl, avcılığa kapatıldı. Balık miktarını artırmak için Elazığ'dan getirttiğimiz, 50 bin adet yavru aynalı sazan balığını göle bıraktık. Böylece balık sayısını eskiden olduğu gibi artırmayı hedefliyoruz. Su ürünleri potansiyeli belirli bir orana ulaştığında, üreticilerimizin talebi halinde, gölü tekrar avlanmaya açacağız.''

Nazik Gölü'ne geçtiğimiz yıl da 50 bin adet yavru aynalı sazan bırakıldığını anımsatan Korkmaz, önceki yıllarda gölün yıllık 180 ton balık kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.

''İlde su ürünleri potansiyeli yüksek''

Bitlis'in su ürünleri yetiştiriciliği açısından önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Bülent Korkmaz, şunları kaydetti:

''2005 yılında bir adet olan alabalık tesisi sayımız, bugün 7 tesise ulaşmıştır. Bitlis'te yıllık 542 ton alabalık üretimi yapılmaktadır. Yine ilimiz sınırları içinde bulunan Van Gölü'ne has inci kefali balığı avcılığı da yapılmaktadır. Su ürünleri kayıt sistemi bilgilerine göre, ilimizde yıllık 900 ton civarında inci kefali avcılığı yapılmaktadır.''

Ahlat İlçe Merkezi ve Çevre Köyleri Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Demirdoy ise 2010 yılından beri Nazik Gölü'nde avlanma yasağının devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Elimizden geldiği kadarıyla, yasağa uyulmasını sağlıyoruz. Gece gündüz demeden, gölün etrafında dolaşıyor ve denetimlerimizi yapıyoruz. Bu çalışmalar verimli oldu. Nazik Gölü'ndeki balık türlerinin tükenmemesi için, bu yasağın devam etmesi gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarından dolayı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Sundukları destekle 50 bin adet yavru balık gölümüze bırakıldı. Bunun faydasının göreceğiz. Ovakışla beldesi, Dilburnu, Nazik, Kırıkkaya, Gölgeren köyleri ve Karağaç mezrasından en az 10 bin nüfus geçimini, bu gölden sağlıyor. Göl hepimizin gelir kaynağı ve bu süreçte korunması bizim için çok önemli.'' / AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA