• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nargileyle mücadeleye devam
08 Mayıs 2014 Perşembe 10:12

Nargileyle mücadeleye devam

Sağlık Bakanı Mehmet sektörünün, nargileyi sağlıklı, güzel kokulu, faydalı bir şey gibi sunduğunu belirterek, "Bununla mücadelemize de önümüzdeki günler, yıllarda duyarlılıkla devam edeceğiz" dedi.

Müezzinoğlu, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı'nca düzenlenen 2. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, sağlığın, birey ve toplumların en çok üzerinde durduğu ve durması gereken konu olduğunu söyledi.

Ömrün sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinin önemine işaret eden Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlığı, "bireyin ruhen ve fiziken sağlıklı olma hali" olarak tanımladığını aktardı.

Mehmet Müezzinoğlu, sağlığın artık "çok sektörlü bir alan" olarak tarif edildiğini belirterek, sağlığın korunmasında, kamuoyu oluşturucuları, medya, gıda sektörü ve bütün bu anlamdaki dinamiklere önemli görevler düştüğünü anlattı.

"Nargileyle mücadeleye devam edeceğiz"

Toplum sağlığı için tütün ve tütün ürünleriyle mücadeleye önem verdiklerini ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Bir bireyi, tütün alışkanlığına muhatap olmaktan koruduğumuz ve kurtardığımızda, hem o bireyin sağlıklı geleceği adına önemli bir görev yapmış hem de toplum sağlığı adına sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluruz. Dünyanın ölümle sonuçlanan hastalıklarının başında kanser geliyor. Kanserin sebeplerinin başında da tütün ve tütün ürünleri geliyor. Önümüzdeki süreçte inşallah buna nargileyi de katacağız. Çünkü tüketim sektörü nargileyi 'elma nargilesi' der gibi sağlıklı, güzel kokulu, faydalı bir şey gibi sunarak, toplumsal sağlık sorunlarına dönüşebilecek bir algı yönetimi yapmaya çalışıyor. Bununla olan mücadelemize de önümüzdeki günler, yıllarda duyarlılıkla devam edeceğiz."

Sağlıklı beslenmenin kültür haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, sigara içen ve çocuğuna "içme" diyen, sağlıklı beslenmede denge unsurlarını bozan bir yaşam tarzı süren ve çocuğuna bunun "sakıncalı" olduğunu anlatan anne ve babalarla anlamlı sonuçlar alınamayacağını kaydetti.

Müezzinoğlu, sağlıklı yaşam, beslenme anlayışı ve felsefesinin çok yaygın şekilde topluma mal edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Hareketli yaşamın, hayat felsefesi haline getirilmesi gerektiğini belirten Müezzinoğlu, "Denge kelimesi hayatımızın her boyutunda olmalı. Dengeli uyku, dengeli çalışma, dengeli hareket, dengeli beslenme stratejik bir hedefte olmalı" dedi.

Sabah kahvaltısının önemine vurgu yapan Müezzinoğlu, Uzak Doğuluların "Sabah kahvaltısını kendin yap. Öğle yemeğini dostlarınla ye. Akşam yemeğini düşmanına yedirt" sözünü hatırlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA