• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nakliyecilerden fazla tonaj eylemi
31 Temmuz 2012 Salı 11:42

Nakliyecilerden fazla tonaj eylemi

Konyanın Beyşehir ilçesinde ağır tonaja hayır sloganlarıyla eylem yapan Beyşehir Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi nakliyeciler...

Konya’nın Beyşehir ilçesinde “ağır tonaja hayır” sloganlarıyla eylem yapan Beyşehir Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi nakliyeciler, kapasitesinin üzerinde mermer yükü taşıdıklarını iddia ettikleri başka bir ilden gelerek bölgede taşımacılık faaliyeti yürüten meslektaşlarına toplam 28 bin liraya ulaşan trafik cezası yazdırdı.
Beyşehir’de, ilçede yaşayan nakliyecilerle Ispartalı taşımacıları karşı karşıya getiren ilginç olay; Beyşehir Antalya Karayolu’nun 13. kilometresinde yaşandı. Beyşehirli nakliyeciler, yüksek tonajlı olduklarını iddia ettikleri araçların haksız rekabete neden olduğunu, yolları bozarak milli servet kaybına yol açtıklarını ileri sürerek taşıma şirketini döviz açıp, sloganlar atarak protesto etti. Kilometrelerce ötedeki Derebucak ilçesine bağlı Çamlık beldesindeki bir ocaktan yükledikleri blok mermerleri, Isparta iline taşımakta olan tır ve kamyonlar, Beyşehirli nakliyeciler tarafından Beyşehir Antalya Karayolu’nda seyir haline geçmeleri ile birlikte takip altına alındı. Beyşehirli nakliyecilerin iddiasına göre, yaptıkları ihbar üzerine ceza yiyeceklerini anlayınca bunun önüne geçebilmek için de ilçe merkezine 13 kilometre mesafedeki Üstünler plajının bulunduğu mevkide, trafiğe henüz açık olmayan şerit üzerine geçen araçlar burada park halini aldı. Mermer yüklü araçların bazısı, park ettikleri yerde blok mermerlerin üzerine iddiaya göre, yüksek tonajı gizlemek için çadır çekerek kapatmaya çalışırken, şirket yetkililerinin gelmesini beklemeye başladı. Bunun üzerine Beyşehirli nakliyeciler, Üstünler plajı mevkisine gelerek burada toplanmaya başladı. Beyşehir Taşıyıcılar Kooperatifi’ne üye nakliyecilerin, yüksek tonajlı olduklarını iddia ederek ceza uygulanmasını istedikleri ağır vasıtalar, aradan geçen 24 saate rağmen yerinden hareket ettirilip yoluna devam etmeyince burada eylem kararı aldı.

“YOLLAR BOZULUYOR, MİLLİ SERVET HEBA OLUYOR”
Mermer yüklü araçların önünde toplanan nakliyeciler, bir süre sonra, “Ağır tonaja hayır”, “Karayolları yoluna sahip çık”, “Trafik kuralları hepimiz için” diye yazılı dövizler açarak, seslerini duyurmaya çalıştı. Sloganlar atarak yüksek tonajlı oldukları araçlara cezai işlem uygulanmasını isteyen Beyşehirli nakliyeciler, yüksek tonajlı taşıma nedeniyle haksız rekabete uğradıklarını, bunun yanında karayollarının bozularak milli servetin heba olduğuna dikkat çektiler. Eylemci nakliyeciler, ardından mermer yüklü kamyonların gerisinde oturarak beklemeye başlarken, diğer araçlara aktarım yapılarak tonajın daha düşük gösterilmesine izin vermeyeceklerini belirttiler.

“EKMEĞİMİZİ KİMSEYE YEDİRMEYECEĞİZ”
Beyşehir Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Murat Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, park haline çekilen araçların yüksek tonajlı yük taşıyarak, kendileriyle haksız bir rekabet içerisine girmeye çalıştıklarını ileri sürdü. Amaçlarının sadece meslektaşlarının ekmeğine sahip çıkmak olduğunu ve yolların da bozularak milli servetin boşa gitmesini istemediklerini belirten Yılmaz, “Kooperatif olarak sonuna kadar bu işin mücadelesini yapacağız. Ekmeğimizi kimseye yedirmeyeceğiz. Bütün Türkiye’ye bunu ilan etmek istiyoruz. Burada yaşanan sıkıntı; bu arkadaşlarımızın kapasitelerinden iki kat fazlasını yük olarak götürmeleridir. Biz bunları birkaç kez uyardık, daha önce yine ceza da yazdırdık. Ama aynı şekilde devam ettirince, gerekli tüm makam ve mercilere durumu bildirerek müracaat ettik. Bu araçlar, yüksek tonajlı oldukları için burada bekliyorlar. Hareket ettikleri anda trafik ekiplerinin ceza yazacağını biliyorlar. O yüzden, bu konuda bir kanun boşluğu varmış gibi göstererek kendilerine park halinde ceza yazılamayacağını iddia ediyorlar. Bizim amacımız bu sayede devlet bütçesine de bir katkıdır, yeter ki devletimiz kazansın. Biz gerekirse, burada kar düşünceye kadar arkadaşlarımızla birlikte bu araçlar hareket edinceye kadar bekleyeceğiz. Ayrıca, buradan diğer araçlara yük aktarımına da izin vermeyeceğiz. Herkes sonuçlarına katlanacak” diye konuştu.

“KANUNLARI ÇİĞNEYENLERİN KARŞISINDAYIZ”
Beyşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Faruk Aydın da, bir taraftan milyarlarca lira verilip yapılan yolların diğer yandan üzerinden geçen yüksek tonajlı araçlar nedeniyle bozularak milli servetin heba olduğunu söyledi. Üzerinde bulundukları yolun sahipsiz bir yol olmadığını vurgulayan Aydın, “Biz bu yolun, bölgenin ve memleketin sahipleriyiz. Sahiplenmeye de devam edeceğiz. Bir taraftan devletimiz milyarlarca lira para harcayarak yol yaparken, bir taraftan da bu araçlar yolları bozuyor. Bizim şahıslarla, bu araçların nakliyecisi olan şoförlerle işimiz yok. Bizim kanunları kim çiğnemişse, bu haksızlığa karşı çıkmamız; bu yöndedir” dedi.
Bu arada, Beyşehirli nakliyeciler park halindeki yüklü araçların lastiklerini ve bulundukları yerdeki yolların son halini de göstererek, yüksek tonajlı olduklarını anlatmaya çalışırken, yol kenarında otel ve kamping işleten Taner Erden de yüksek tonajla geçen araçların güzergahtaki yolları bozduklarından şikayet etti. Erden, “Yollar bozuldukça da gelen müşterilerimizin sayısında azalma oluyor. Bu durumdan muzdaripiz” diye konuştu.

“BU YOLLAR BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”
Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı da, daha sonra eylem yapılan noktaya gelerek Beyşehirli nakliyecilere destek verirken, şu açıklamayı yaptı:
“Bu yollar kolaylıkla yapılmıyor. Yani devletimizin nasıl bir emek ve paralar harcayarak yaptığını biliyoruz ve bu yol bizim için çok önemli. Daha yapılmadan yolun üzerinde büyük baskılar oluşturularak bozulmasını asla doğru karşılamayız. Gerekli cezai işlemler ve soruşturma yapılacak. Bir daha hiçbir şoför, üzerine istiap haddini aşarak yola zarar verecek bir şekilde tonajla bu yola çıkamayacak.”

“İDDİLAR DOĞRU DEĞİL”
Bu arada, yüksek tonajlı olduğu iddia edilen ağır araçlardan birinin kendisine ait olduğunu belirten sürücü Adnan Oturak, Beyşehirli nakliyecilerin iddialarını kabul etmedi. Mermer taşıyan araçların çoğunun genelde tonajlı olarak yük çektiğini ileri süren Oturak, “Biz işi fark ettik, çektik arabalarımızı. Üç tane araba çağırdık. Sabahtan beri de vinç arıyoruz. Arabamızda, kaç ton yük olduğunu bilmiyoruz, çimento torbası değil ki standart olsun. Metreküp hesabı dağdan çıkan taş bu. Bu kadar ortalığı ayağa kaldırmanın anlamı yok. Bugün bense, yarın onlar. Bu kadar basit. Olsa olsa en fazla 2-3 ton fazla yük olabilir. 60 ton iddiaları doğru değil” diye konuştu.
Beyşehirli nakliyecilerin eylemini haber alan Jandarma ekipleri de kısa süre içerisinde adrese gelirken, taraflar arasında zaman zaman yaşanan tartışma nedeniyle gerginlik arttı. Jandarma ekipleri, bu anlarda tarafları uzaklaştırarak gerginliğin daha da artmasına engel oldu.

JANDARMAYI İKNA EDEMEDİLER
Jandarma trafik ve asayiş ekipleri ile şirket yetkilisi olduğunu belirten kişi arasında zaman zaman ilginç diyaloglar da yaşandı. Park halindeki araçlara ceza yazılamayacağını öne süren şirket yetkilisi, Isparta’dan yola çıkan çekici ve kamyonların Beyşehir’e gelmesinin ardından yüksek tonajlı olduğu iddia edilen araçlardan diğerlerine nakil yapmak istediklerini belirterek, buna engel olunmamasını istedi. Ancak, aktarma yaptıktan sonra karayollarına çıkıp kantar tespiti yaptırabileceklerini vurgulayan şirket yetkilisi, Jandarma görevlilerini buna ikna edemedi.

KANTARDA ARAÇLARIN HADDİNDEN FAZLA YÜKLÜ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI
Öte yandan, yapılan bir başka şikayet üzerine Beyşehir Vergi Dairesi görevlileri de gelerek araçların belgelerini incelemeye aldı. Bu sırada, uzun süren ikna çabalarının ardından Beyşehirli nakliyeciler, yük aktarımı olmaması için etrafını çevirdikleri araçlarını daha sonra çevresinden tek tek kaldırdı. Yüksek tonajlı olduğu iddia edilen ağır vasıta araçları, şirket yetkililerinin jandarmayı ikna edememesi üzerine, daha sonra görevlilerin eskortluğunda Beyşehir’de yük ağırlığının tespit edilmesi için kantara gitmek üzere yola çıktı. Sırayla kantara giren ağır vasıta araçların kapasitelerinin çok çok üzerinde mermer yükleri olduğu tespit edilirken, şirket görevlisi kantar bürosu içerisinde ortaya çıkan sonuçların görüntülenmemesi için gazetecilerin çekim yapmasına da engel olmak istedi. Jandarma trafik ekipleri, kantarda tamamı 50 tonun üzerine çıkarak istiap haddinden 8 ile 18 ton arasında fazla yükleri olduğu tespit edilen 4 aracın sürücü ve diğer ilgililerine 2918 sayılı trafik kanununun 65. maddesi uyarınca fazla yük taşımaktan dolayı toplam 28 bin liralık trafik cezası uyguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA