• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MYO, Hollandadaki tarım arazilerini inceleyecek
28 Kasım 2012 Çarşamba 13:08

MYO, Hollanda'daki tarım arazilerini inceleyecek

Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu'ndan (MYO) bir heyet, ''Tarımsal Sistemlerde Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) ve Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) Uygulamaların Yerinde İncelenmesi...
 Selçuk Üniversitesi Çumra Meslek Yüksekokulu'ndan (MYO) bir heyet, ''Tarımsal Sistemlerde Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) ve Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) Uygulamaların Yerinde İncelenmesi Projesi'' kapsamında Hollanda'ya gidecek. 
Projenin yürütücülüğünü üstlenen Çumra Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fatih Er, yazılı açıklamasında, 15 kişilik proje ekibiyle, Hollanda'da incelemelerde bulunacaklarını belirtti. 
Özellikle şeker pancarı ve buğday gibi endüstriyel tarım ürünlerinden GPS sistemlerini kullanarak daha kaliteli ve fazla verim almayı amaçladıklarını ifade eden Er, şunları kaydetti: 
''Proje kapsamında yapılan toplantılarda çiftçilerin tarımsal sistemlerde GPS ve GIS uygulamaları konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gözlemledik. Bu amaçla Hollanda'daki tarım arazilerinde incelemelerde bulunulacağız. Proje kapsamında dünyada son zamanlarda her türlü bilim kolunda öne çıkmış GPS ve GIS uygulamalarının tarımsal boyutunu Avrupa Birliği ülkelerinde yerinde incelemek istiyoruz. Ayrıca Orta Anadolu'da büyük öneme sahip özellikle tarımsal alanlarda şeker pancarı, buğday gibi endüstriyel bitkileri Avrupa normlarında rekabet edebilecek seviyeye çıkarmayı planlıyoruz.'' 
Proje ortakları arasında Taşkent Meslek Yüksekokulu, Hadim Meslek Yüksekokulu, Çumra Ziraat Odası, Çumra Sulama Birliği, AB Holding Çumra Şeker Fabrikası ile Harita Kadastro Mühendisleri Odası da bulunuyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA