• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Myanmarda Müslümanlara yönelik saldırılar
28 Mart 2013 Perşembe 15:26

Myanmar'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Malezya İslam Teşkilatları Danışma Konseyi (MAPİM) Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhammed Azmi Abdul Hamid, Myanmar'da katliamın devam ettiğini ancak dünyanın bu katliama seyirci kaldığını söyledi.
Abdul Hamid, Anadolu Gençlik Derneği Konya Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında, Myanmar'da halen bir milyon kişinin hayatının tehlike altında olduğunu ifade etti.
Myanmar'daki Müslümanlara yönelik 2012 Haziran ayında başlayan katliamın halen devam ettiğini vurgulayan Abdul Hamid, ''Myanmar'da katliam devam ediyor. Myanmar'daki tüm Müslümanlar, Budistlerin hedefi durumunda..
Oradaki Müslümanlar, evleriyle, camileriyle, bütün mal ve mülkleriyle saldırı altında. Bu saldırı, oradaki aşırı Budistler tarafından gerçekleştirilmektedir'' dedi.
-''Geçen hafta 100 Müslüman katledildi''-
Myanmar hükümetinin tüm bu olup bitenlere bir şekilde göz yumduğunu söyleyen Abdul Hamid, ''Daha geçen hafta Myanmar'da 100 Müslüman katledildi, 10 cami ve 50 ev yakıldı. Buradaki soykırım dünyanın gözü önünde yapılıyor. Ancak maalesef dünyadan yeterli tepki alınmamaktadır'' dedi.
Arakan'ın normal nüfusu 4 milyonken şu anda orada kalan kişi sayısının 700 bine indiğini kaydeden Abdul Hamid, 2 bin olan cami sayısının da şu anda 200'e düştüğünü belirtti.
Arakan'da Müslümanlar ile birlikte yaşayan Budistlerin ayırt edilebilmesi için, Budistlerin evlerinin kapısına '969' şeklinde bir işaret konulduğunu ileri süren Abdul Hamid, ''Eğer bu işaret varsa 'Budist evidir dokunmayın' anlamına geliyor. Yani Müslümanlar hedef gösterilmektedir. Tehlike öyle bir boyuta geldi ki Müslümanların geçimlerini sağladığı dükkanlar da hedef halinde. Budistler, kasıtlı olarak Müslümanlara hiçbir şey satmıyor.''
-''Müslümanlar, açık bir hapishanede yaşıyor''-
Abdul Hamid, Myanmar hükümetinin, hiçbir yardımın Arakan'a ulaşmasına izin vermediğini savundu.
Zulüm altındaki insanların bir şekilde teknelerle denize açılarak Tayland'a geçmeye çalıştıklarına değinen Abdul Hamid, ''Tıpkı Gazze'deki gibi Arakan'daki Müslümanlar da açık bir hapishanede yaşıyor. Birleşmiş Milletler'e oraya acil bir heyet göndermesi çağrısında bulunuyoruz'' diye konuştu.
Abdul Hamid, Arakan'da gerçekleşen katliama ilk tepkinin Türkiye'den geldiğini, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun oraya gitmiş olmasının da bu tepkinin bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA