• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müze ziyaretçilerine cep telefonu kulaklığından tanıtım
18 Mayıs 2010 Salı 14:03

Müze ziyaretçilerine cep telefonu kulaklığından tanıtım

Konya Özel Büyükkoyuncu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı, Mevlana Müzesi'ni gezen ziyaretçilerin FM radyo frekansı yayınıyla cep telefonu kulaklığından bilgilendirileceği sistem tanıtıldı.

Konya Özel Büyükkoyuncu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı, Mevlana Müzesi'ni gezen ziyaretçilerin FM radyo frekansı yayınıyla cep telefonu kulaklığından bilgilendirileceği sistem tanıtıldı.
    

Müzeler Haftası'nın Konya'daki açılış programı, Karatay Çini Eserler Müzesi'nde, Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran ile Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan'ın da katılımıyla yapıldı.
    

Açılış konuşmalarının ardından, Mevlana Müzesi'nin daha etkin şekilde ve kısa süre içinde gezilmesini amaçlayan, Konya Özel Büyükkoyuncu Lisesi öğrencileri Burak Kenanoğlu ve Mehmet Sait Kurt'un hazırladığı ''Radyo Frekansı ile Müze Tanıtımı Projesi'nin tanıtımına geçildi.
    

Öğrenciler, proje üzerinde 6 aydır çalıştıklarını, projenin, ''bir bilgisayar yardımıyla, FM frekansından, Mevlana Müzesi'ni, bir rehberin sunumunda olduğu gibi 6 dilde tanıtan radyo yayını'' olarak özetlenebileceğini söyledi.
    

Özel Büyükkoyuncu Lisesi bilgisayar öğretmeni, Proje Koordinatörü Hakan Gençol, projenin, öğrencilerin okullarındaki teknoloji birikimlerini yansıttığını belirterek, ''Eğitim amaçlı bir faaliyet olan proje bizim için övünç kaynağıdır. Projenin, Mevlana Müzesi'nin etkin tanıtımını yapacağı için manevi açıdan anlamı büyük'' dedi.
    

Gelecek yıldan itibaren uygulamaya geçmesi planlanan sistemden, radyo donanımlı telefonla müzeye gelen ve kulaklığını yanında getiren herkesin yararlanabileceğini açıklayan Gençol, ''Ziyaretçiler, sadece istedikleri dilin radyo frekansını cep telefonlarının radyo bölümünden seçecek. Sonra da sanki yanında uzman bir rehber varmış gibi, yaklaşık 15 dakikada giriş kapısından çıkış kapısına kadar, cep telefonu kulaklığından dinleyerek ve yönlendirilerek müzeyi gezebilecek'' diye konuştu.
    

Gençol, projenin en önemli özelliğinin, benzer kulaklıklı tanıtım sistemlerine göre maliyetinin düşüklüğü olduğuna değinerek, Türkiye'deki diğer müze ve ören yerlerinde de aynı sistemin uygulanabileceğini vurguladı.
    

Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da Mevlana Müzesi'ni yılda 2 milyonun üzerinde ziyaretçinin gezdiğini, bu sayının bazı günler 14 bine çıktığını bildirdi.
    

''Radyo Frekansı ile Müze Tanıtımı Projesi''nin, Mevlana Müzesi'ndeki yoğunluk sorununu da çözebileceğini belirten Çıpan, ''Bazen müze içinde beklemeler yoğunluğa neden oluyor. Bu sistemle bir grup 15 dakika içinde müzeyi tatmin edici şekilde bilgilendirilerek gezmiş olacak. Önemlisi, müze içinde kalış süresi değil, etkin ve doğru şekilde bilgilenme... Bu sistemle bir anlamda Müze içinde ziyaretçi sirkülasyonu hızlanacak'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA