• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Şahin rektörlükte iddialı
18 Kasım 2011 Cuma 18:20

Mustafa Şahin rektörlükte iddialı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Üniversite ve Konya ile ilgili çok önemli projelerinin olduğunu, göreve gelmesi hâlinde bu projeleri kararlılıkla hayata geçireceğini bel
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Üniversite ve Konya ile ilgili çok önemli projelerinin olduğunu, göreve gelmesi hâlinde bu projeleri kararlılıkla hayata geçireceğini belirtti.
 
Şahin, Rüzgâr Enerji Santrali’nin, hayata geçirmeyi planladıkları en önemli projeler arasında yer aldığını ifade etti.
 
 Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Üniversiteyi Bir Dünya Üniversitesi yapmak hedefi ile rektörlüğe aday olduğunu belirtti. Göreve gelmesi hâlinde katılımcı ve demokratik bir yönetim anlayışı sergileyeceklerini ifade eden Şahin, her öğretim üyesinin düşünce, görüş ve beklentilerinin karşılık bulacağını kaydetti.
 
Selçuk Üniversitesi ve Konya ile ilgili çok önemli projelerinin olduğunu anlatan Şahin, Rüzgâr Enerji Santrali’nin de bu projeler arasında yer aldığını belirtti. Şahin, “Artan dünya nüfusuna paralel olarak dünyadaki enerji kaynakları tükenmektedir. Dışa bağımlı enerji için yapılan harcamalar ülkemiz bütçesinin önemli bir kısmına karşılık gelmektedir. Kampüs için yıllık ısınma ve aydınlatma gideri yaklaşık 10-12 milyon TL’dir. Bu gider üniversitemiz için büyük bir kayıptır.” dedi. Bu çerçevede hem çevreyle uyumlu hem de daha ekonomik bir enerji kaynağı olarak Rüzgâr Santralleri ile elektrik enerjisi üretilmesinin önemli bir seçenek hâline geldiğini anlatan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
“Kampüs çevresindeki tepelerde yapılan ölçümlerde yıllık ortalama rüzgâr hızı 8.6 km/saat olarak hesaplanmış ve rüzgâr santrali için yeterli bulunmuştur. Üniversitemiz öğretim üyelerinden bazılarının Rüzgâr Santralleri ile ilgili yeterli bilgi birikimine sahip olmaları bizi çok mutlu etmiştir. Rüzgâr Santralinin kuruluşu ve çalıştırılması üniversite-sanayi işbirliğiyle gerçekleştirilecektir. Bu deneyimden elde edilecek tecrübe ile rüzgâr santrallerinin üniversitemizin bilgi desteği ile Konya sanayisinde üretilebilir hâle gelmesi amaçlanmaktadır. Bu proje kendi kendini finanse edecek ve üretilen fazla elektrik öncelikle Üniversitemizin diğer yerleşkelerine aktarılacak, artan elektrik ise satılabilecektir. Satıştan elde edilen gelir, bilimsel araştırmalara destek için kullanılacaktır.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA