• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Kemal şablonlardan kurtulmalı
10 Kasım 2014 Pazartesi 11:44

"Mustafa Kemal şablonlardan kurtulmalı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Dil ve Tarih Kurumu'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 76. yılında düzenlenen törende konuştu. Erdoğan Mustafa Kemal'in belli çıkarlar doğrultusunda yanlış ve şablonlarla öğretildiğini vurguladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan Atat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk'ün ölümünün 76.Yıl dönümü nedeniyle Atatürk Kültür, Dil Ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen törende konuştu. Erdoğan Mustafa Kemal'in belli çıkarlar doğrultusunda yanlış ve şablonlarla öğretildiğini vurguladı.

İşte o konuşmadan satır başları

"ATATÜRK'E KARŞI SAYGISIZLIK YAPILDI"

Ölümünün 76 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü derin bir hürmetle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal ile beraber tüm gazi ve aziz şehitlerimize milletçe minnettarlığımızı sunuyoruz. Mekanları inşallah cennet olsun.

Her 10 Kasım'da olduğu gibi Gazi Mustafa Kemal gün boyunca anılacaktır. Ölümünün 76. yılında bir konuyu dile getirmek istiyorum. Türkiye'nin bütün çocuklarının Atatürk'ü öğrenebilmesi arzum olmuştur. Askeri ve siyasi hayatıyla öğrenilen ve öğretilen Atatürk onun aziz hatırasına gösterilen saygı olacaktır.Atatürk'ün manevi şahsına karşı bir saygısızlık yapılmıştır. Herkesin beklentisine göre bir Atatürk olmaz.

"NE GAZİ MUSTAFA KEMAL NE TÜRKİYE KÖKSÜZ DEĞİLDİR"

Ne Gazi Mustafa Kemal ne de Türkiye Cumhuriyeti köksüz değildir. 29 Ekim 1923 Malazgirt zaferimizin bir uzantısıdır.1923, 1453'ün devamıdır. En nihayet 23 Nisan 1920 ve Kurtuluş savaşımız Cumhuriyete giden yolu açan başarılardır. Daha Cumhuriyet ilan edilmeden mevcut yapının cumhuriyet olduğu bunun sadece 29 Ekim'de adının konduğu kaynaklarda geçmektedir.

"GAZİ MUSTAFA KEMAL ŞABLONLARDAN KURTULMALI"

Bizim neslimize Gazi Mustafa Kemal belli şablonlardan geçirilmiş olarak öğretildi. Gazi Mustafa Kemal'in ideal ve bir Osmanlı zabiti olarak asil duruşu ve milli irade vurgusu hep geri plana atıldı. Mustafa Kemal bütün bu şablonlardan kurtularak bütün yalınlığı ile anlatılmalı, öğrenilmeli ve anlaşılmaya çalışılmaldır.

Yakın tarihimizde milli egemenliğe müdahale edilmesi baskı altında tutulması ve onun adı anılarak yada istismar edilerek yapılması onun anısına tam bir saygısızlıktır.Onun için Atatürk iyi öğrenmeli diyorum. Yeni Türkiye vurgusu ilk kez Atatürk'ün Nutuk eserinde defalarca vurgulanmıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Milletin hastanesinde çalışmalar devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA