• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Baloğlundan Engelliler Haftası mesajı
09 Mayıs 2013 Perşembe 12:30

Mustafa Baloğlu'ndan Engelliler Haftası mesajı

AK Parti Konya Milletvekili DR. Mustafa Baloğlu'ndan Engelliler Haftası mesajı
10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası, engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamın her alanında iradeleri yaşam sevinçleri başarıları ile eşit bir yaşam için mücadele veren, geleceğe umutla ve güvenle bakabildikleri ve daha verimli bireyler olarak toplumda yerlerini aldıkları bir dünya için farkındalık haftasıdır. Engellilerin her birey gibi hayatlarını en güzel şekilde sürdürmeleri konusunda devletimize olduğu kadar, yerel yönetimlere, halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarına da büyük görevler düşmektedir. Bu konuda yapılacak her türlü çalışma insanımıza ve toplumumuza gösterdiğimiz saygının anlamlı bir ifadesi olacaktır.
AK Parti döneminde engellerin kaldırılması yönünde ciddi adımlar atılmış bir çok yasal düzenleme ve anayasada yapılan değişiklikler ile engelliler için pozitif ayrımcılık getirilmiştir. Çalışamayan ve iş bulamayanlara maaş bağlanmış, bakıma muhtaç olan engelliler bakım hizmeti kapsamına alınmış, çevre, bina ve toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bunun için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca, son haftalarda meclis gündeminde olan Devletimizin engelliler ile ilgili önemli düzenlemeler yaptığı Engelliler Yasası 2 gün önce Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından onaylanmıştır. Kanuna göre, özürlü, sakat ve çürük gibi ibarelerin engelli olarak değiştirilmesi öngörülmektedir.
Bunun yanında engellilerin kamuda istihdamı büyük oranda artmış, 2002’de 5bin 777 olan özürlü kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısı 2012 yılı sonu itibariyle 35 bin 531’e ulaşmıştır. Engelli olmanın öğrenmeye ve üretmeye mani olmadığını bildiğimiz için engellilerimiz ile ilgili yapılan çalışmalar ilerleyen zamanlarda da hızla devam edecektir. Bu vesileyle, 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyor, tüm engelli kardeşlerime, sağlık, mutluluk ve huzur dolu başarılı bir yaşam diliyorum.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA