• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mustafa Arslan ve Sefa Özdemir bu seçimi kazanır

15 Aralık 2010 12:55

Mevlana haftası sebebiyle bugünlerde herkes bir şekilde Konya’ya uğramak istiyor. Mümkünse bir sema izlemek en azından yeşil kubbede Mevlana’yı ziyaret etmek niyetiyle geliyorlar. Geçtiğimiz günlerde misafirler meslektaşımız olan gazetecilerdi.

Manisa ve Muğla’da görev yapan gazeteciler, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün düzenlediği ''Yerel Gazeteciler Gezi İnceleme ve Mesleki Değişim Programı'' çerçevesinde Konya Gazeteciler Cemiyetinin misafiri oldu.

Bu ilgi tek taraflı değil elbette. Geçtiğimiz haftalarda Konyalı gazetecilerde Manisa ve Muğla’daydı.

Aslında birkaç ay önce başlayan belki biraz abartılı görülüyor ama  kesinlikle değil, gerekli bir seçim çalışması yürütüyor Konyalı gazeteciler. Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği seçimleri yapılacak ocak ayı içinde. Bu kurulun Anadolu Gazete sahipleri temsilcisi seçilecek. Bu kurulun 36 üyesinden biri Türkiye’deki tüm Anadolu gazete sahipleri temsilcisi.

Bu yıl bir düzenleme oldu da Anadolu’dan seçilen isim sayısı üçe çıktı. Neredeyse 50 yıldır Anadolu’daki yerel gazeteler için tek bir temsilci seçiliyordu. Dolayısıyla da bu seçim gündeme gelmemişti. İki yıl önce Konya’nın dikkatiyle gündeme geldi ve tüm Anadolu gazete sahiplerinin haberi var bu seçimden. Mesele belki temsilden ibaret, bir makam ve maaş yok elbette. Ancak kendiniz için karar verilecek yere kendiniz gibilerin olmasını istemekte hakkınız.

Son seçimde Konya’dan Merhaba gazetesi sahibi Mustafa Aslan seçilmişti bu üyeliğe. O seçim aslında Türkiye’de bazı kurumlardaki statükonun ne olduğunu da açıkça ortaya koymuştu.

Bu günlerde Mustafa Arslan’la birlikte Konya hummalı bir seçim çalışması yürütüyor. Açıkçası Mustafa Arslan ile Konya Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir, geçtiğimiz bir ayda Türkiye’nin tüm şehirlerine gidip neredeyse tüm gazete sahipleriyle görüştüler. 15 bin km yol yapıp, tabiri caizse basılmamış vatan toprağı bırakmadılar.

Bu görüşmelerle ilgili bazı programlara katılmış biri olarak mutlu olacak çok nokta tespit ettim. Konya siyasi ve idarecileri bu işe çok önemli destek oldular, oluyorlar. Birazda Konya’nın bu işe kenetlenmesi mutlu ediyor insanı. Seçim sonuçlandıktan sonra bu anekdotları paylaşırız sizlerle.

Gazeteci Mustafa Arslan’ın geçtiğimiz aylarda çıkan ve yoğun ilgi sebebiyle 3. baskısını yapan “Ne haber” kitabı da yerel gazetecilerin başucu kaynağı olmuş. Mustafa Arslan, isteyen herkese kendi imkanlarıyla gönderiyor bu kitabı.

Açıkçası belki kendisi de bu kadar ilgi uyandıracağını beklemiyordu bu kitabın. Hem Konya’ya gelen Manisa ve Muğlalı gazetecilerin bu kitaba teveccühü hem de geçtiğimiz hafta bulunduğumuz Kırıkkale, Yozgat ve Kayserili gazetecilerin bu kitap için kanaatleri gerçekten keyif verici. Belki şimdiye kadar bir gazetecinin günlük yapacağı işlerin bir yol haritasının çıkmamış olması bu kitabı değerli kılıyor. İçeriğinde ise 365 gün için yapılacak haberlerle ilgili doyurucu ayrıntılar olması meslekten herkesin takdirini kazanıyor.

Bu seçim çalışması iki önemli konunun ortaya çıkması bağlamında önemli. Birincisi Konya beraber bir işe soyundu mu mutlaka o işi koparır alır. İkincisi de Türkiye’de devletin gri renginin hakim olduğu yerler yeni yeni Anadolu ile tanışıyor. Bu, Türkiye’nin dönüşümünün açık işaretleri olarak algılanmalı.

Mustafa Arslan ve Sefa Özdemir’e gelince, her türlü seçimi kazanmak isteyenlerin tecrübelerinden faydalanacağı iki isim. Seçilmek isteyenlere duyurulur.

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA