• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Armağan Konyada konuştu
01 Aralık 2013 Pazar 15:50

Mustafa Armağan Konya'da konuştu

Araştırmacı-Yazar Mustafa Armağan, 1930lardaki ezilmişlik psikolojisiyle yazılmış tarihi artık değiştirip, yeni bir bakışla değerlendirmek gerektiğini söyledi.
Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğrenci Toplulukları ile birlikte her cumartesi düzenlediği “Camlı Köşk’te Gençlik Söyleşileri”ne bu hafta Araştırmacı-Yazar Mustafa Armağan konuk oldu.
Programa katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mustafa Armağan’ın gençlerin yetişmesine katkı yaptığını belirterek, teşekkür etti. Konya’da kültür ve sanat ortamının güçlendiğini vurgulayan Başkan Akyürek, bu öğrencilerin, öğretim üyelerinin, öğretmenlerin, kültür-sanat insanlarının ve programlara katılan yazarların büyük katkısı olduğunu kaydetti.
 
1015 YILI TARİHİMİZ İÇİN ÖNEMLİ
 
Araştırmacı-Yazar Mustafa Armağan, “Osmanlı ve Selçuklu Sultanları” başlığıyla gerçekleşen programda Türklerin Anadolu’ya ilk akını yaptıkları 1015 tarihinin önemini vurguladı. Türklerin batıya doru ilerleme tarihinin dünyada az rastlanan bir durum olduğunu kaydeden Armağan, kendi anavatanından çıkıp başka bir toprağı kendi anavatanı yapma sürecinin önemine dikkat çekti.
 
YENİ BİR BAKIŞ AÇISI GEREKİYOR

 
Konuşmasında, Türkiye’de tarihin doğru anlatılmadığı, doğru yazılmadığı konusunda şikayetler olduğunu dile getiren Mustafa Armağan, özellikle Osmanlı tarihi açısından son 300 yılın, özellikle Kanuni’den sonrasının tamamen yıkılma, gerileme, yozlaşma tarihi olarak anlatıldığını söyledi. Armağan, “Halbuki Osmanlı’nın Kanuni’ye kadar olan tarihi 250 yıl, Kanuni’den sonra olan tarihi 350 yıl. Nasıl oluyor da gerileyen, çöken devlet, yükseldiği dönemden daha uzun bir dönemi gerileme ve çöküş döneminde yaşayabiliyor. Ne kadar büyük bir başarı ki, bütün şartlar aleyhinde olduğu halde 350 yıl ayakta kalabilmiş, yıkılırken de neredeyse dünyayı batının başına yıkacak kadar büyük bir başarı sergilemiş. Osmanlı tarihe veda ederken, dünyadaki 3 imparatorluktan birisiydi. Rus İmparatorluğu 1917 yılında çöktü. Avusturya-Macaristan da bizimle birlikte çöktü. Çöken tek imparatorluk biz değildik. Bu savaş imparatorlukları çökertme savaşıydı” diye konuştu.
 
Armağan, 1930’lardaki ezilmişlik psikolojisiyle yazılmış tarihi artık değiştirip eskiden görülmeyen noktaları görmek ve yeni bir bakışla tarihi değerlendirmek gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA