• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslümanlar birbirine yardım etmeli
08 Mart 2013 Cuma 10:18

'Müslümanlar birbirine yardım etmeli'

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (TÖMER) eğitim gören 11 ülkenin öğrencileri, iç savaş nedeniyle mağdur olan Suriye halkına...
Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) eğitim gören 11 ülkenin öğrencileri, iç savaş nedeniyle mağdur olan Suriye halkına topladıkları 28 koli giyim, gıda, tıbbi, temizlik ve kişisel bakım malzemeleri ile çocuklar için oyuncaklar gönderdi.
Suriye, Libya, Nijer, Kazakistan, Filistin, Afganistan, Ukrayna, İsveç, Tunus, Somali ve Malezya’dan gelerek KTO Karatay Üniversitesi TÖMER’de eğitim gören öğrenciler, iş savaşın yaşandığı Suriye’de mağdur olan halk için yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 28 koli giyim, gıda, tıbbi, temizlik ve kişisel bakım malzemeleri ile çocuklar için oyuncak toplandı. Toplanan malzemeler, Suriye halkına ulaştırılmak üzere bir yardım derneğine teslim edildi.
“KAZANAN SURİYE HALKI”
KTO Karatay Üniversitesi TÖMER Müdür Yardımcısı Türkçe Okutmanı Ülkü Çalık, 2012 Eylül ayı itibariyle kurs programına başladıklarını ve başbakanlık bursu alan pek çok öğrenciyi üniversitelerinde konuk olarak ağırladıklarını ifade etti. Burslu öğrenciler arasında Suriyeli öğrencilerin de olduğunu belirten Çalık, “Kendi arkadaşlarımızın akrabalarına yardım etmek isteyen bir grup öğrencimiz, öğrenci topluluğu oluşturdular. Ve bu topluluk paralelinde de üniversitemiz bünyesindeki diğer fakültelerle birlikte bir yardım kampanyası hazırladık. Ben sadece danışman hocaları olarak kendilerine yardımcı oldum. Ama TÖMER öğrencileri Suriye halkı için yardım toplarken aynı zamanda onlardan Türkçe öğrendiler. Türk öğrencilerde TÖMER’i tanıyıp yabancı öğrencilerle tanışma fırsatı yakaladılar. Karşılıklı bir kazanç var. Burada asıl kazanan Suriye halkı. Biz onlara destek olma bilincini uyandırdık hep birlikte. Bu da bizim için gurur verici bir durum” diye konuştu.
“MÜSLÜMANLAR BİRBİRİNE YARDIM ETMELİ”
Yardım kampanyasını organize eden Kazakistanlı TÖMER öğrencisi Kunimay Zhubatkanova, Türkiye’ye yeni geldiğini ve bu yüzden Türkçe öğrenmek için TÖMER’de eğitim almaya başladığını kaydetti. Kendi sınıflarında başka yabancı öğrencilerin de bulunduğunu dile getiren Zhubatkanova, “Bizim sınıfımızda Suriyeli öğrencilerde var. Biz onlara yardım etmek istedik. O yüzden böyle bir kampanyayı başlattık. Bana bu proje konusunda Ülkü hocam fikir verdi. Bende daha önce Kazakistan'da üniversitede böyle projeler yaptığım için tamam dedim. Biz de bütün TÖMER öğrencileri toplanıp kampanya başlattık. Öğrencilerden kullanmadıkları kıyafetleri, malzemeleri, temizlik malzemelerini getirmelerini istedik. Şimdi burada erkek, kadın, çocuk kıyafetlerinin dışında, oyuncaklar, ilaçlar, ayakkabı, başörtüsü, diş fırçası gibi malzemeler topladık. Hepsini ayrı ayrı kutulara doldurduk. İnsanlara günlük hayatlarında lazım olan her şeyi düşündük. İnşallah onlara yardımcı olacağımızı düşünüyoruz. Neden Suriye’ye yardım ettik? Çünkü biz Müslüman’ız, birbirimize destek olmamız, yardım etmemiz lazım” dedi.
Toplanan 4'ü büyük 28 koli yardım malzemesi üniversite görevlileri tarafından Suriye halkına ulaştırılmak üzere yardım derneğine teslim edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Komşusunu boş arazide av tüfeğiyle vurdu
  • Ağaca çarparak hurdaya dönen otomobilden yaralı olarak kurtuldu
  • Önce köpek çaldılar sonra marketten hırsızlık yapmaya çalıştılar
  • Bu sezon Konyaspor'a ders olsun!
  • Karatay Belediyesi şefkat evlerinde iftar coşkusu yaşandı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA