• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüman iş adamlarına lüks yaşam yakışmıyor
07 Mart 2013 Perşembe 15:54

'Müslüman iş adamlarına lüks yaşam yakışmıyor'

Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD) Konya Şubesinde düzenlenen Çarşamba Sohbetlerine Eski Selçuklu Belediye Başkanı ve İş Adamı İsmail Öksüzler katıldı.
Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD) Konya Şubesi’nde düzenlenen Çarşamba Sohbetlerine Eski Selçuklu Belediye Başkanı ve İş Adamı İsmail Öksüzler katıldı. Bir kişiyi ibadeti değil para karşısındaki tutumuyla değerlendirmek gerektiğini belirten Öksüzler, Müslüman iş adamlarına lüks yaşamın yakışmadığını vurguladı.

Kısa adı DERSİAD olan Dünya Erdemli Sanayici ve İşadamları Derneği’nde iş adamlarıyla bir araya gelen İsmail Öksüzler, Peygamber Efendimizin içtihatları ve sünneti olmadan İslam’ın yaşanamayacağını belirterek “Kuran Müslümanlığı” söylemine faiz konusundaki şu hadisle tepki gösterdi: “Hz. Bilal-i Habeşi Peygamber Efendimize bir miktar hurma getirdi. Peygamberimiz O’na ‘nerden buldun bu hurmaları Bilal?’ dedi. O da ‘Efendim benim hurmalarım vardı ama size layık görmedim, onları götürdüm ve 3 kiloya karşı 1 kilo iyi hurmayla değiştirdim’ cevabını verdi. Peygamberimiz ‘Bilal bu faiz oldu’ dedi ve ‘gidip 3 kilo hurmayı pazarda satıp onun parasıyla 1 kilo hurma alırsan o zaman faiz olmaz’ şeklinde yol gösterdi. Şimdi Müslümanları ifsat etmek için ‘Kuran Müslümanlığı’ deyip duruyorlar. Peki bunu Kuran’da bulabilir misiniz?”
Müslümanın Namaz ve Oruç gibi ibadetlerle değil para karşısındaki imtihanının önemli olduğunu ifade eden Öksüzler, “Peygamberimiz kişinin namazı ve orucu sizi aldatmasın, dinarlar karşısındaki tutumuna bakın öyle değer verin” diyor. Yani para diyor. Ben çok insan görüyorum, çok dindar, kredi aldı, çoğu da battı. Konya’da duyuyorsunuz. Bizimle umreye giden, sohbete giden insan, 30-40 bin lira kazanıyor hala hırsla arttıracağım diye uğraşıyor. Yakışır mı bu Müslümana” dedi.
Öksüzler, Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’den verdiği bir örnekle iş adamlarına lükse kaçmamalarını tavsiye etti: “Osman Nuri Topbaş Efendimiz’in senelerdir bindiği bir otomobili var ve ısrarlara rağmen değiştirmiyor. Hediyeleri de kabul etmiyor. ‘Ona vereceğim parayı, Burkina Faso’daki fakir Müslümanlara harcarım’ diyor. İşte peygamber meşrebi budur”.  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA