• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADtan Prof. Dr. Mehmet Babaoğluna ziyaret
22 Ağustos 2011 Pazartesi 11:35

MÜSİAD'tan Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu'na ziyaret

MÜSİAD Lojistik Komitesi Üyeleri Lojistik merkezi yaptıkları ziyaretlerle anlatmaya devam ediyor. Lojistik Merkez çalışmalarında tüm kesimlerin desteğini almayı amaçlayan komite, KTO- Karatay...

Ziyarete MÜSİAD Lojistik Komitesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Komite Danışmanı Doç. Dr. Turan Paksoy ve Komite Üyelerinden oluşan bir heyet katıldı. Lojistik Merkez çalışmalarında gelinen nokta ile ilgili Rektör Babaoğlu’na bilgi veren Dr. Lütfi Şimşek,  “ MÜSİAD lojistik komitesi olarak Bayram sonrası Konya Lojistik Strateji Belgesi’nin hazırlanması çalışmalarına hız vereceklerini ve bu Belgenin Lojistik Merkezin yol haritasını ortaya koyacağını belirtti. Dr. Şimşek, Lojistik Merkezlerin nakliye güvenliğinin sağlanmasında çok önemli olduğunu söyleyerek şu açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma Bakanları Avrupa Konferansı (ECMT) ile Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) tarafından uluslararası ağır yük taşıtı sürücülerine yönelik saldırılar konusunda ortaklaşa yapılan araştırma sonuçlarından bahseden Dr. Şimşek: En fazla saldırının Romanya, Macaristan, Polonya ve Rusya Federasyonu’nda olduğunu, saldırı sonucunda ise ancak yüzde 2 oranında polis müdahalesi ve tutuklama olduğunu söyledi. Araştırmaya göre saldırıya uğradığını bildiren bu sürücülerden yüzde 30'u  bir kereden fazla saldırıya uğramış ve yüzde 21'i ise saldırı esnasında fiziksel şiddete de maruz kalmıştır. Dr. Şimşek, saldırıların yüzde 42'si tır parklarında ve yüzde 19'u ise otoban servis istasyonlarında meydana geldiğini ifade ederek, taşıma güvenliğini tehdit eden sürücülere yönelik saldırılar ve tır parklarındaki bu yoğun güvenlik sorunu karşısında, coğrafi olarak optimal mesafelerde konumlandırılmış ve iyi tesis edilmiş Lojistik Merkezleri bir çözüm olarak önerdi. Geçmişte İpek Yolu üzerinde konumlandırılan kervansarayların en önemli fonksiyonlarından biri de taşıma ve taşıyıcı güvenliğini tesis etmek olduğunu söyleyen Dr. Şimşek, “günümüzde de taşımacılığı ve ticareti güvenli bir şekilde sürdürebilmek için güvenli mola yerlerinin tasarlanması gerekiyor. En çok saldırı tır parklarında gerçekleşiyor. Bu bakımdan, özellikle ana ulaşım koridorları üzerinde, şoförlerin emniyetli ve güvenli bir şekilde mola verebilecekleri tır parklarını bünyesinde barındıran lojistik merkezlerin bir an evvel kurulması gerekiyor” dedi.

Lojistik Merkez için yapılması gerekenleri dile getiren Doç. Dr. Turan Paksoy ise “ Lojistik merkezin ana koridorlara bağlantıları mutlaka olmalı. Yoksa bu projenin bir anlamı olmaz. Bu bağlamda Merkez Şehir Konya’nın Lojistik Merkezi’nin, Ankara ve Samsun üzerinden Karadeniz’e, Mersin ve Antalya üzerinden Akdeniz’e,  BALO ve İstanbul hatlarıyla Avrupa’ya, Doğu ve Güney Doğu Anadolu’dan da Orta Doğu ve Orta Asya’ya bağlanması çok önemlidir” dedi. 

KTO- Karatay Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mehmet Babaoğlu’da ziyaretten dolayı teşekkür etti. Lojistik Merkez çalışmalarını takdirle izlediklerini belirten Rektör Babaoğlu, “ MÜSİAD Lojistik Komitesinin çalışmaları sivil toplum kuruluşlarının etkinliğinin görülmesi açısından önemli. Konya’nın da Lojistik merkeze biran önce kavuşması gerekiyor. Bu noktada çalışmalarınıza her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA