• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADtan Konya Şekere ziyaret
03 Ağustos 2011 Çarşamba 12:43

MÜSİAD'tan Konya Şeker'e ziyaret

MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi üyeleri Lojistik Merkez çalışmaları için destek ziyaretlerine devam ediyor. Resmi ve özel sektör kuruluşlarına yapılan ziyaretlerde Lojistik Merkez çalışmalarında...


MÜSİAD Konya Lojistik Komitesi üyeleri ziyaretlerine devam ediyor. Ziyaretler kapsamında Lojistik Komitesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, Komite Danışmanı Doç. Dr. Turan Paksoy ve Komite Üyelerinden oluşan heyet Anadolu Birlik Holding'in İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Hamdi Bağcı’yı makamında ziyaret etti.

Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette Lojistik Merkez çalışmaları hakkında kısa bir bilgi veren MÜSİAD Lojistik Komitesi Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, “ Lojistik merkez TCDD’nin projelerinde 300 bin metre kare alana planlanmış. Biz lojistik merkez çalışmalarına başladığımızda bunun yeterli olmayacağını gördük ve gerekli girişimlerde bulunduk. Ardından TCDD yaptığı revizyon ile proje alanını 1 milyon metrekareye çıkarttı. Başbakanımızın da Konya’ya müjdelediği Lojistik Merkez özellikle Konya Şeker gibi demiryolu taşımacılığını sürekli kullanan firmalar için çok daha önemli bir hale gelmiştir. Konya’nın 2023 hedefi olan ihracat rakamını tutturabilmesi için Lojistik merkez hayati öneme sahiptir” dedi.
Dr. Lütfi Şimşek: “Sanayici ve üreticilerimizin taşıma maliyetlerini azaltarak, uluslararası piyasada rekabet güçlerini artırmak amacıyla Manisa Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde hayata geçirilen Batı Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO) projesine Konya’da iştirak edecek. BALO Projesi ile blok trenler halindeki yükler Avrupa'ya taşınacak. BALO Projesi, Manisa, İzmir, Aydın, Bursa, Eskişehir, Konya, Gaziantep, Ankara gibi Batı ve Orta Anadolu şehirlerindeki ihracat yüklerinin fabrikalardan alınıp belli konsolidasyon merkezlerinde yani Konya Lojistik Merkezi gibi yerlerde birleştirilip Bandırma limanı üzerinden tren feribotları ile Marmara Denizi'ni aşarak Tekirdağ'a ve oradan da demiryolu ile Avrupa'ya ulaşmasını öngörüyor. Benzer şekilde Avrupa ülkelerinden ithal edeceğimiz malların yükleri de yine aynı yoldan Türkiye'deki varış noktalarına ulaştırılacak. Konsolidasyon merkezi Bandırma'da olacak. Buradan tren feribotlarıyla Tekirdağ'a ulaşılacak. Blok trenler Tekirdağ-Muratlı arasındaki 32 kilometrelik demiryolu ile uluslararası şebekeye (IV nolu demiryolu koridoru) bağlanacak. Varış noktaları olan Viyana, Nürnberg, Stutgart, Köln ve Lyon'daki lojistik merkezlere ulaştırılacak mallar, bu kentlerden iç taşıma araçlarıyla sahiplerine teslim edilecek. Oralardan ithal edeceğimiz mallar da aynı yoldan gelecek. Manisa'dan alınacak yükün Viyana'ya ulaşması 7 gün sürecek ve maliyet yüzde 55 düşecek. Bu sayede Türkiye, Ortadoğu ve Uzakdoğu arasında lojistik koridor olarak önemli bir rol üstlenecek” şeklinde konuştu

Lojistik Komitesi Danışmanı Doç. Dr. Turan Paksoy da Lojistik Merkez’de gelinen nokta konusunda açıklama yaparak BALO projesinin Konya Lojistik Merkezinin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirtti. Paksoy, “ Lojistiğin sanayi kuruluşlarımız açısından çok önemli bir yeri var. Lojistik Merkezin olduğu yerde hammadde taşıması, üretim ve ihracat daha kolay ve hızlı olur. Geldiğimiz günde lojistik merkez çalışması olmasaydı Konya bu konuda 15 yıl geriye gitmiş olacaktı. Lojistik merkez ile BALO projesine bağlantı kurulması Konyamız ve bölgemiz için bir dönüm noktası olacak ve trenle, Avrupa kıtasının merkezine denizyoluna göre daha efektif taşımacılık yapmanın önü açılacak” şeklinde konuştu.

Konya Şeker Fabrikası Anadolu Birlik Holding'in İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Hamdi Bağcı’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Lojistik merkez çalışmalarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Bağcı, “Konya Şeker yeterli lojistik çalışmaları olmadığı için 90 milyon dolarlık ihracat potansiyelini kullanamıyor. Konya Şeker olarak yaptığımız çalışmalarda lojistik merkezin önemine sürekli vurgu yaptık. Lojistik merkezde gelinen noktanın Konya için sevindirici olduğunu” söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA