• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİADdan mutu aile semineri
01 Kasım 2010 Pazartesi 12:55

MÜSİAD'dan mutu aile semineri

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından üyelerine yönelik düzenlenen dinlenme ve eğitim programı Bera Alanya Hotelde gerçekleşti.
Eğitim programları çerçevesinde, Selçuk Üniversite İlahiyat Fakültesi Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Saffet Köse, “Kuran ve Sünnete Göre Aile Modeli” konulu bir seminer verdi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz,  işadamları olarak yoğun iş temposundan ailelerine yeterli zaman ayıramadıklarını bildiklerini, bu tür organizasyonlarla hem iş yoğunluğun stresini attıklarını, hem de aileleri ve kendileri için oldukça önem arz eden eğitim programlarından istifade ettiklerini söyledi.

Dünyada en önemli akitin nikah akti olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Saffet Köse, “Toplumun temel yapı taşı ailedir, ailenin oluşumunda ise nikah akti temeldir. Bu akitin gerçekleşmesi huzurlu bir yuva için temel şarttır. Allah bir konuda Peygamberleri örnek veriyorsa, bu çok önemli işarettir. Kuran’daki Yusuf peygamber kıssası bu bakımdan çok önemlidir” dedi.

Günümüz dünyasında modernitenin aile bireyleri arasında kışkırtıcılık yaptığına vurgu yapan Köse, “Kadını kocasına, kocayı eşine, çocukları ebeveynlere karşı bir kışkırtma var. Bunun adına eşitlik deniliyor. Modernizm aileyi eşitlik üzerine kuruyor. O zaman aile nasıl yürütülebilir ki. Aile birbirini bütünleyen denge içinde yürümelidir .Bu da ancak aile bireylerinin bir birlerinin rollerini kabul edip, o rolleri çalmamasıyla mümkün olabilir” dedi.

Ailenin nikahla kurulan ve önemli akitleşme olduğuna, eşlerinde birbirlerinin koruyucu tamamlayıcı olduğunu, eşlerinde temel görevlerinin ihsan, nezaket ve iyilikle birbirlerinin mutluluğunu sağlamak olduğuna değinen Prof. Köse şunları söyledi; “ Aile içindeki problemler aile içinde çözülmelidir. Eşlerin bir birlerinin tamamlayıcıları olmalıdır. Bu konuda ayakkabı metaforu çok güzel bir örnektir.  Her çift ayakkabının eşin birine denk gelir. Kadın sağ ise erkek sol ayakkabıdır, birbirini tamamlar. Tek bir ayakkabı ile yürünemez. Ayakkabıdan örnekle mutlu bir evlilik için, her ikisinde numarası aynı olmalı, aynı üründen yapılmalı ki farklı roller birbirinin eksiğini gidersin”

Özellikle erkeklerin eşlerine karşı çok hassas olmalarını isteyen Saffet Köse,” Peygamber efendimiz eşlerine karşı hiç kırıcı olmamıştır” örneğini verdi.

Aile içinde, günümüzün temel problemlerinden birinin de çocuklar olduğuna dikkat çeken Saffet Köse,  “Çocuklar anne ve babalarının davranışlarını taklit ederek büyürler. Onlara kötü davranışla örnek olmak, çocuğun geri dönüşü olmayan yanlışlar yapmasına sebep olur. Çocukların nitelikli vakit geçirmesi ebeveyni ile oynaması ile mümkündür. Eğer çocuklarınıza her türlü oyuncak alıp mutlu olmalarını beklerseniz yanılırsınız, çocuklar babalarında kendileri ile oynamalarından büyük keyif alır, en çok bununla mutlu olurlar. Bu konuda da peygamberimizin şu hadisi unutulmamalı ‘Kimin bir çocuğu varsa onunla çocuklaşın’

Seminerin ikinci gününde “Günümüz ibadet anlayışı” konusunu anlatan Prof. Köse, Müslümanların ibadetleriyle örnek olmaları gerektiğine işaret ederek şunları söyledi; “ Bir Müslüman’ın ibadeti, kendi ruhunu yansıtmalı. Hacca gidip gelen biri, artık o misyonun gerekliliğini yerine getirmeli. Orada yeşil koparmayan, haşerat bile öldürmeyen biri, döndüğü zaman etrafına korku salan  kırıcı biri olmamalı. Hac’da verdiği sözü tutmalı ki, yaptığı Hacc farizası anlamını bulsun. Aynı şekilde oruç tutan biride kendisine helal olan şeyleri yemeyerek bu ibadeti yerine getirirken başka zamanlarda da haram uzak durmalı ki, oruç ibadeti anlamlı olsun. Namaz ise dinin direğidir, namaz kılan kişi kötülük yapmaz, yapamaz. İbadetleri şekille değil ruhuyla algılamalıyız. Asıl önemli olan budur”
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA