• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MÜSİAD’dan Çin’e kınama
05 Ağustos 2014 Salı 18:00

MÜSİAD’dan Çin’e kınama

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik katliamlarını kınadı.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik katliamlarını kınayarak, yeryüzünde huzur ve barış ortamının yeniden inşa edilmesinin dünya üzerinde akan Müslüman kanının durmasına bağlı olduğunu belirtti. 
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Müslümanlara yönelik baskı ve şiddetin kabul edilemez, insanlıkla bağdaşmayan uygulamalar olduğunu ifade etti. Şimşek, “Ramazan ayında İslam dininin en büyük vecibelerinden biri olan oruç ibadetini yerine getirmelerinin yasaklaması, Müslümanlara sürekli baskı ve şiddet altında tutması, ayrıca başörtülü kardeşlerimize yönelik saldırılara karşı yapılan protestolara silahla cevap vermesi kabul edilemez. Resmi açıklamalara göre 27 Temmuz’dan bu yana 97 kardeşimizi katleden Çin Devleti’nin Doğu Türkistanlı kardeşlerimize yapmış olduğu bu soykırımı lanetle kınıyoruz” dedi.
 
“DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANANLARIN GAZZE’DE YAŞANANLARDAN FARKI YOK”
Çin Devleti’nin sadece dini inançları ve Türk kimliklerinden dolayı Doğu Türkistanlı Müslümanlara yapmış olduğu terörün İsrail’in Gazze’ye yönelik olarak uyguladığı devlet teröründen hiçbir farkı olmadığını kaydeden Şimşek, “Dünya kamuoyu ve insanlık vicdanı Gazze’de yapılan teröre sessiz kaldığı gibi Doğu Türkistan’da yaşananları da görmezden gelmekte ve katliamlar karşısında kılını dahi kıpırdatmamaktadır. Gerekçesi ne olursa olsun devlet eliyle yapılan bu soykırımın bir an önce sonlandırılmasını ve bu yönde tüm adımların atılması gerektiğine inanıyoruz. Dünya üzerinde yaşanan acıların ve zulümlerin büyük kısmı Müslüman coğrafyalarında yaşanıyor. Bu durum aynı dini, dili ve kültürü paylaşan bizleri tarifsiz acılara sürüklemektedir. Bu acıları dindirmek için İslam dünyası olarak birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Yeni dünya düzeninde İslam ülkeleri olarak birlikte hareket etme mecburiyetimiz her geçen gün daha da artmaktadır. Yeniden oluşturulacak dünya düzeninde Türk halkı olarak elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu tüm dünyanın bilmesini isteriz. Dil, din, ırk farkı gözetmeksizin, insan olarak insani değerlerin her türlü çıkar ve politikaların üstünde olduğuna olan inancımızla yeryüzünde yaşanan zulüm ve acının dinmesini, akan Müslüman kanının durmasını, dünya üzerinde kalıcı barışın bir an önce inşa edilmesini temenni ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA